Ковид-биланс

Уште 18 починати од последици од ковид-19 и 396 нови случаи

Вкупно 4.858 тестирања се направени во изминатите 24 часа од кои што се регистрирани 396 нови случаи на ковид-19. Оздравени се 207 пациенти, а починале 14 лица на возраст од 51 до 94 години. Дополнително се пријавени уште 4 лица кои починале во претходен период. Бројот на активни случаи, според последните податоци, е 4.971.

Новите случаи на ковид-19 се регистриани во Скопје – 196, Битола – 31, Прилеп – 23, Гевгелија – 17, Охрид – 16, Кавадарци – 14, Куманово – 13, Струмица – 10, Ресен – 9, Велес – 8, Штип и Кочани по 7, Берово и Валандово по 6, Неготино – 5, Тетово, Кичево и Струга по 4, Богданци и Македонски Брод по 3, Свети Николе, Крива Паланка, Радовиш и Крушево по 2 и во Делчево и Дебар по 1.

Регистрирани сe 207 оздравени пациенти од кои од Скопје – 116, Битола – 14, Кавадарци – 13, Прилеп и Охрид по 9, Крива Паланка -7, Куманово и Штип по 4, Струмица, Кочани, Гевгелија, Ресен и Радовиш по 3, Тетово, Велес, Кичево, Струга и Демир Хисар по 2, а од Неготино, Виница, Пробиштип, Валандово, Богданци и Крушево по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 14 починати лица: 5 починати лица од Скопје (68г, 72г, 74г, 89г и 94г), две починати лица од Прилеп (53г и 64г) и по едно починато лице од Охрид (87г), Куманово (81г), Свети Николе (71г), Битола (51г), Велес (83г), Струмица (61) и Берово (78г). Сите пријавени се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се четири починати лица со датум на смрт 17.12. до 25.12.2021 година. Регистрираните се починати лица од Пехчево (2), Скопје (1) и Штип (1), на возраст од 71 до 87 години. Две лица се починати во болнички услови, а две во домашни услови.

Направените 4.858 тестови се преку: ИЈЗ-449, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-74, ЦЈЗ Прилеп-54, ЦЈЗ Тетово–8, ЦЈЗ Куманово-98, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–172, Жан Митрев (Филип Втори)-94, Авицена-232, Биотек-204, Систина-100, лабораторија Лаор-289, Синлаб-35, Ремедика-10, Плодност–38, Генеа-25, Никоб лаб-388, ВФВ Медикал-80, Ели Медика-93, Ројал Медика–47, Спектра-ММ-18, Рапид Лаб–17, Жан Митрев Струмица–21, Нова Лаб Дијагностика–5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.240.

Досега во земјата се направени вкупно 1.586.033 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 224.134, бројот на оздравени пациенти е 211.228, на починати е 7.935, а бројот на активни случаи изнесува 4.971.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 98.537, Активни 2.535

Куманово 13.127, Активни 111

Тетово 11.422, Активни 75

Прилеп 10.801, Активни 360

Битола 9.244, Активни 364

Гостивар 8.082, Активни 18

Велес 7.511, Активни 143

Кавадарци 7.411, Активни 183

Охрид 6.794, Активни 225

Штип 6.751, Активни 87

Струмица 6.286, Активни 134

Кичево 4.320, Активни 68

Кочани 4.109, Активни 52

Струга 3.938, Активни 31

Гевгелија 2.936, Активни 97

Неготино 2.633, Активни 33

Свети Николе 2.155, Активни 28

Крива Паланка 1.958, Активни 37

Ресен 1.875, Активни 93

Радовиш 1.812, Активни 39

Берово 1.483, Активни 14

Делчево 1.466, Активни 28

Дебар 1.458, Активни 1

Виница 1.180, Активни 13

Пробиштип 1.142, Активни 11

Валандово 1.040, Активни 62

Кратово 789, Активни 7

Богданци 689, Активни 34

Демир Хисар 642, Активни 26

Крушево 608, Активни 13

Македонски Брод 539, Активни 29

Демир Капија 434, Активни 6

Македонска Каменица 429, Активни 11

Пехчево 359, Активни 1

Дојран 174, Активни 2

 

 

 

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе