Ковид статистика

Уште 18 пациенти починаа, најмладиот имал 35 години, новозаразени 389 лица

Во последните 24 часа битката со ковид-19 ја загубија уште 18 лица, а најмладиот пациент кој починал имал 35 години. Од направени 2.633 тестирања, позитивни на коронавирусот се 389 лица. Од почетокот на пандемијата во земјава 212.220 лица биле позитивни на вирусот, а починале 7.436 лица.

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 18 починати лица, 7 од Скопје (92г, 90г, 88г, 76г, 72г, 70г и 35г), по 2 починати лица од Валандово (70г и 64г), Кавадарци (74г и 71г), Крива Паланка (88г и 78г), и по едно починато лице од Куманово (62г), Струмица (78г), Свети Николе (86г), Велес (66г) и Тетово (49). Одпријавените сите лица се починати во болнички услови.

„Во однос на 35 годишното починато лице од Скопје, истото е со дијагноза Sy anxyosum, Obesitas, HTA и шизотипно растројство, 49 годишното починато лице од Тетово е со дијагноза HTA и St post Tromboflebitis, пациентката била на антикоагулантна терапија“, пишува во извештајот.

Направени се 2.633 тестирања, а регистрирани се 389 новислучаи на ковид-19:
Скопје – 179, Битола – 33, Штип – 25, Куманово – 20, Прилеп – 17, Охрид – 15, Кавадарци и Струмица – по 14, Кочани и Гевгелија – по 11, Струга – 7, Тетово и Велес – по 6, Неготино и Демир Хисар – по 4, Кичево, Свети Николе, Ресен и Делчево – по 3, Крива Паланка, Радовиш, Виница, Пробиштип и Кратово – по 2, Демир Капија - 1.

Направени се тестови преку: ИЈЗ-178, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-80, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–27, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–295,Жан Митрев (Филип Втори)-51, Авицена-96, Биотек-172, Систина-33, лабораторија Лаор-139, Синлаб-3, Ремедика-0, Плодност–43, Генеа-8, Никоб лаб-181, ВФВ Медикал-29, Ели Медика-25, Ројал Медика–14, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб – 5, Жан Митрев Струмица – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.115.

Регистрирани сe 317 оздравени пациенти од: Скопје – 126,Прилеп – 42, Струмица – 26, Битола – 23, Куманово и Кочани – по 21, Неготино – 8, Пробиштип – 7, Кавадарци и Дебар – по 6, Охрид, Демир Хисар, Делчево, Виница и Пехчево – по 3, Валандово и Богданци – по 2, Тетово, Кичево и Крива Паланка – по 1.

Дистрибуција по градови 

                               Заболени (вкупно)        Активни случаи (вкупно)
Скопје                              92.709                                  3.908
Куманово                         12.755                                     294
Тетово                              11.268                                     170
Прилеп                             10.003                                    419
Битола                                8.358                                    693
Гостивар                             8.055                                      39
Велес                                  7.197                                    373
Кавадарци                          6.775                                    305
Штип                                   6.508                                    223
Охрид                                 6.353                                    269
Струмица                           6.031                                    146
Кичево                                4.207                                      97
Струга                                 3.887                                      61
Кочани                                3.912                                    239
Гевгелија                             2.743                                   163
Неготино                             2.531                                      91
Свети Николе                     2.085                                      72
Крива Паланка                   1.838                                    155
Радовиш                             1.694                                      75
Ресен                                  1.686                                      88
Дебар                                  1.454                                        1
Берово                                1.372                                      84
Делчево                              1.327                                    123
Виница                                1.137                                      42
Пробиштип                         1.102                                      50
Валандово                             898                                      36
Кратово                                  745                                      77
Богданци                                629                                      38
Демир Хисар                         586                                       90
Крушево                                 574                                       23
Македонски Брод                  484                                         5
Демир Капија                         421                                         9
Македонска Каменица          395                                       60
Пехчево                                  342                                       13
Дојран                                    159                                          4
Вкупно                             212.220                                   8.535.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе