Од 3.761 тестирање дури 32 отсто се позитивни

Уште 15 лица починаа, регистрирани се 1.216 нови случаи на ковид-19 и 111 оздравени

Од направени 3.761 тестирање во последните 24 часа регистрирани се 1.216 нови случаи на ковид-19 или 32 отсто од тестираните се позитивни. Регистрирани се 111 оздравени пациенти, а починаа 15 лица на возраст од 53 до 94 години.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 624, Прилеп – 80, Битола - 50, Велес – 46, Куманово – 43, Тетово – 40, Кавадарци -36, Кочани – 32, Охрид – 30, Неготино – 23, Струмица – 22, Штип – 21, Гевгелија – 20, Валандово – 16, во Гостивар и Берово по 14, Демир Капија – 13, Ресен – 12, во Пробиштип и Крушево по 9, Свети Николе – 8, во Струга, Радовиш и Делчево по 7, Виница – 5, во Кичево, Крива Паланка, Богданци и Пехчево по 4, во Кратово и Демир Хисар по 3, во Дебар и Македонски Брод по 2 и во Македонска Каменица и Дојран по 1.

Регистрираните 111 оздравени пациенти се од Кавадарци – 55, Неготино – 39, Скопје – 8, Демир Капија – 5, Кочани – 2 и од Тетово и Виница по 1.

Во изминатите 24 часа пријавени се вкупно 15 починати лица, на возраст од 53– 94 години и тоа: 6 пациенти од Скопје, по две починати лица од Прилеп, Тетово и Кочани, и по 1 починато лице од Куманово, Битола и Крушево. Од нив 14 пациенти се починати во болнички, а еден во домашни услови.

Направените 3.761 тестови се преку: ИЈЗ-732, ЦЈЗ Скопје-136, Авицена-345, Биотек-407, Жан Митрев (Филип Втори)-152, Систина -303, лабораторија Лаор–202, Судска медицина-17, ЦЈЗ Битола-80, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-8, Синлаб-78, Ремедика-39, лабораторија болница Козле-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.246, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0. Досега во земјата се направени вкупно 578.923 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 116.438, бројката на оздравени пациенти е 99.126, на починати е 3.403, а бројот на активни случаи изнесува 13.909.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 51.714, активни 6.943

Прилеп 6.334, активни 944

Куманово 6.101, активни 479

Тетово 5.903, активни 433

Гостивар 4.151, активни 347

Кавадарци 3.990, активни 665

Штип 3.906, активни 249

Велес 3.888, активни 411

Битола 3.852, активни 413

Охрид 3.685, активни 518

Струмица 2.984, активни 254

Струга 2.545, активни 176

Кочани 2.046, активни 198

Кичево 1.849, активни 68

Неготино 1.677, активни 421

Гевгелија 1.552, активни 320

Свети Николе 1.164, активни 51

Крива Паланка 993, активни 140

Ресен 911, активни 112

Дебар 809, активни 15

Радовиш 809, активни 65

Делчево 787, активни 65

Берово 735, активни 84

Пробиштип 618, активни 65

Виница 548, активни 26

Валандово 444, активни 72

Крушево 396, активни 127

Богданци 354, активни 67

Кратово 306, активни 25

Демир Хисар 306, активни 41

Демир Капија 315, активни 77

Македонски Брод 263, активни 11

Пехчево 205, активни 17

Македонска Каменица 195, активни 3

Дојран 103, активни 7

 

Паузата во борбата против коронавирусот, бизнисот ја користи за свое преструктуирање и за непосредни контакти со компаниите кои беа запоставени во изминатиот период.

повеќе

Страшно е да се помисли дека постојат луѓе што со години се распрашуваат, го истражуваат, и го следат животот на граѓаните преку социјалните мрежи и интернетот.

повеќе

Во Македонија моментално има стотици активни стечајни постапки, некои од нив се водат повеќе од 10, па дури 20 години.

повеќе