Повеќе од половината активни случаи се во Скопје

Уште 14 починати од ковид-19 и 472 нови заразени

Во текот на изминатите 24 часа направени се 3.431 тестирање и регистрирани се 472 нови случаи на ковид-19, 498 оздравени пациенти и 8 починати. Дополнително се пријавени уште 6 починати лица, во периодот од 18 септември до 12 октомври. 

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 222, Куманово – 47, Прилеп – 30, Велес – 23, Битола – 22, во Кавадарци и Кочани по 16, Штип – 15, Гевгелија – 9, во Тетово, Охрид и Крива Паланка по 8, Кичево – 7, Ресен – 6, во Делчево и Виница по 4, во Гостивар, Струмица, Радовиш, Берово и Пробиштип по 3, во Неготино, Свети Николе и Дебар по 2, а во Валандово, Кратово, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица по 1.

Регистрирани сe 498 оздравени пациенти од: Скопје – 255, Куманово – 58, Велес – 28, Охрид – 19, Струмица – 18, Прилеп – 17, Битола – 15, од Кавадарци и Штип по 14, Струга – 9, Кичево – 7, Крива Паланка – 5, од Тетово, Кочани, Гевгелија, Неготино и Радовиш по 4, од Свети Николе, Кратово и Македонска Каменица по 3, од Ресен, Делчево и Пробиштип по 2 и од Виница, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод по 1.

 Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8починати лица: 5 починати лица од Скопје (86г, 77г, 77г, 68г, и 43г), 2 починати лица од Кочани (85г и 68г) и едно починато лице од Виница (47г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

 Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште 6 починати лица, со датум на смрт од 18.09.2021 до 12.10.2021 година. Регистрирани се двe починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово, Крива Паланка, Куманово и Кавадарци, на возраст од 51 до 80 години. Од пријавените лица 4 се починати во болнички услови, а 2 во домашни услови.

Направените 3.431 тестови преку: ИЈЗ-312, ЦЈЗ Скопје-51, ЦЈЗ Битола-86, ЦЈЗ Прилеп-49,

ЦЈЗ Тетово–44, ЦЈЗ Куманово-55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–14, Жан Митрев (Филип Втори)-54,Авицена-164, Биотек-238, Систина-97, лабораторија Лаор-150, Синлаб-19, Ремедика-20, Плодност–44, Генеа-9,Никоб лаб-344, ВФВ Медикал-46, Ели Медика-42, Ројал Медика –12, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб – 1, ЈЗУ и ПЗУ(рапид тест) – вкупно 1.575. Досега во земјата се направени вкупно 1.347.969 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 197.669, бројката на оздравени пациенти е 183.972, на починати е 6.978, а бројот на активни случаи изнесува 6.719. 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: 

Дистрибуција по градови

Заболени(вкупно)

Активни случаи(вкупно)

Скопје

86.411

3.407

Куманово

11.920

538

Тетово

10.920

169

Прилеп

9.269

227

Гостивар

7.992

67

Битола

7.270

198

Велес

6.566

310

Кавадарци

6.114

166

Охрид

6.090

216

Штип

5.963

194

Струмица

5.851

178

Кичево

4.054

135

Струга

3.816

54

Кочани

3.419

136

Гевгелија

2.500

79

Неготино

2.339

20

Свети Николе

1.959

83

Радовиш

1.565

57

Ресен

1.559

46

Крива Паланка

1.531

106

Дебар

1.453

20

Берово

1.221

15

Делчево

1.136

47

Виница

1.067

35

Пробиштип

967

50

Валандово

837

12

Кратово

620

37

Богданци

571

18

Крушево

539

11

Македонски Брод

476

8

Демир Хисар

467

32

Демир Капија

410

1

Македонска Каменица

339

43

Пехчево

316

1

Дојран

142

3

Вкупно

197669

6719

  

 

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе