За 24 часа направени се 3.285 тестирања

Уште 14 лица починаа, пријавени 419 нови случаи на ковид-19

Во изминатите 24 часа направени се 3.285 тестирања, а регистрирани се 419 нови случаи на ковид-19. Оздравени се 211 пациенти, а починаа 8 лица. Дополнително се пријавени уште 6 лица кои починале во претходен период, информира Министерството за здравство. 

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 188, Прилеп и Кавадарци по 35, Охрид – 28, Битола – 27, Струмица – 18, Штип - 14, Куманово – 9, Велес и Радовиш по 8, Ресен – 6, Кичево, Кочани и Берово по 5, Тетово, Неготино и Делчево по 4, Валандово – 3, Гостивар, Гевгелија, Пробиштип и Кратово по 2 и во Струга, Свети Николе, Демир Хисар, Крушево и Демир Капија по 1.

Регистрирани сe 211 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 135, Битола – 18, Кавадарци – 14, Куманово – 9, Штип – 7, Охрид и Кочани по 5, Велес, Кратово и Богданци по 3, Ресен и Неготино по 2, а од Тетово, Гевгелија, Пробиштип, Струга и Свети Николе по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (70г и 80г) и Велес (72г и 74г) и по едно починато лице од Куманово (88г), Крива Паланка (72г), Кочани (58г), и Македонска Каменица (66г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се 6 починати лица со датум на смрт од 15.11.2021 до 04.12.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (2), Велес (1), Кавадарци (1), Гостивар (1) и Демир Хисар (1). Починатите лица се на возраст од 73 до 101 години. Три лица се починати во домашни услови и три лица се починати во болнички услови.

Направените 3.285 тестови се преку: ИЈЗ-329, ЦЈЗ Скопје-48, ЦЈЗ Битола-81, ЦЈЗ Прилеп-54, ЦЈЗ Тетово–10, ЦЈЗ Куманово-67, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–295, Жан Митрев (Филип Втори)-67, Авицена-129, Биотек-169, Систина-69, лабораторија Лаор-148, Синлаб-18, Ремедика-25, Плодност–27, Генеа-10, Никоб лаб-305, ВФВ Медикал-48, Ели Медика-77, Ројал Медика–54, Спектра-ММ-14, Рапид Лаб–16, Жан Митрев Струмица–15, Нова Лаб Дијагностика–9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.200.

Досега во земјата се направени вкупно 1.491.973 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 218.194, бројот на оздравени пациенти е 204.685, на починати е 7.688, а бројот на активни случаи изнесува 5.821.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 95.478, Активни 2.746

Куманово 12.963, Активни 191

Тетово 11.352, Активни 96

Прилеп 10.383, Активни 361

Битола 8.878, Активни 515

Гостивар 8.074, Активни 21

Велес 7.362, Активни 173

Кавадарци 7.111, Активни 256

Штип 6.632, Активни 119

Охрид 6.555, Активни 209

Струмица 6.156, Активни 126

Кичево 4.236, Активни 42

Кочани 4.033, Активни 108

Струга 3.911, Активни 33

Гевгелија 2.814, Активни 79

Неготино 2.579, Активни 44

Свети Николе 2.127, Активни 40

Крива Паланка 1.913, Активни 73

Ресен 1.769, Активни 61

Радовиш 1.760, Активни 66

Берово 1.465, Активни 72

Дебар 1.456, Активни 1

Делчево 1.428, Активни 105

Виница 1.161, Активни 18

Пробиштип 1.128, Активни 25

Валандово 959, Активни 48

Кратово 778, Активни 30

Богданци 646, Активни 19

Демир Хисар 621, Активни 50

Крушево 595, Активни 34

Македонски Брод 503, Активни 14

Демир Капија 426, Активни 4

Македонска Каменица 421, Активни 27

Пехчево 353, Активни 10

Дојран 168, Активни 5

 

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе