За 24 часа направени се 1.766 тестирања

Уште 10 починати од последици од ковид-19, регистрирани 127 нови случаи

Во изминатите 24 часа направени се 1.766 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 од кои само во Скопје се 90. Оздравени се 261 пациент, а починаа 6 лица. Дополнително се пријавени уште 4 лица, кои починале во претходен период, информира Министерството за здравство.

Освен во Скопје, нови случаи на ковид-19 се регистрирани во Охрид – 9, Битола и Штип по 6, Кавадарци – 4, Струмица – 3, Прилеп, Ресен и Виница по 2 и во Куманово, Кичево и Струга по 1.

Регистриран e 261 оздравен пациент и тоа од: Скопје – 132, Прилеп – 28, Битола – 17, Струмица – 10, Куманово – 9, Кочани – 8, Крива Паланка и Валандово по 7, Штип и Пробиштип по 5, Тетово и Делчево по 4, Кавадарци, Кичево, Велес, Радовиш и Кратово по 3, Ресен, Гевгелија, Богданци и Македонски Брод по 2, а од Неготино и Македонска Каменица по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица: 2 починати лица од Скопје (74г и 85г) и по едно починато лице од Кавадарци (78г), Кичево (84г), Неготино (71г) и Штип (63г). Сите пријавени се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 лица, починати во период од 22.11-18.12.2021 година. Починатите лица се од Тетово (2), Гостивар (1) и Струга (1). Починатите лица се на возраст од 48г до 75г. Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направените 1.766 тестови се преку: ИЈЗ-86, ЦЈЗ Скопје-26, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-5, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–153, Жан Митрев (Филип Втори)-81, Авицена-62, Биотек-82, Систина-62, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-258, ВФВ Медикал-47, Ели Медика-30, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 874.

Досега во земјата се направени вкупно 1.551.730 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 221.411, бројот на оздравени пациенти е 208.209, на починати е 7.825, а бројот на активни случаи изнесува 5.377.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 97.097, Активни 2.607

Куманово 13.059, Активни 141

Тетово 11.393, Активни 78

Прилеп 10.602, Активни 350

Битола 9.065, Активни 408

Гостивар 8.082, Активни 18

Велес 7.441, Активни 167

Кавадарци 7.298, Активни 249

Штип 6.705, Активни 113

Охрид 6.677, Активни 232

Струмица 6.228, Активни 134

Кичево 4.291, Активни 77

Кочани 4.078, Активни 60

Струга 3.917, Активни 23

Гевгелија 2.879, Активни 94

Неготино 2.616, Активни 49

Свети Николе 2.149, Активни 50

Крива Паланка 1.941, Активни 57

Ресен 1.812, Активни 65

Радовиш 1.790, Активни 53

Берово 1.473, Активни 31

Дебар 1.457, Активни 1

Делчево 1.456, Активни 72

Виница 1.174, Активни 19

Пробиштип 1.137, Активни 19

Валандово 1.003, Активни 59

Кратово 789, Активни 14

Богданци 671, Активни 35

Демир Хисар 632, Активни 31

Крушево 601, Активни 24

Македонски Брод 518, Активни 15

Македонска Каменица 427, Активни 24

Демир Капија 426, Активни 0

Пехчево 355, Активни 5

Дојран 172, Активни 3

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе