Епидемиолошка состојба

Уште 10 починати од ковид, 631 позитивен тест од 2.818 тестирања

Во последните 24 часа починале 6 лица како последица од компликации од ковид-19, а дополнително биле пријавени уште уште 4 починати лица, од кои три починале дома. Регистрирани се 631 позитивни тестови на вирусот, а од нив 102 лица по вторпат се заразиле со ковид-19.  Дојран е единствениот град без ковид позитивни лица, според официјалниот извештај на Институтот за јавно здравје.

Нови случаи на ковид-19 регистрирани се во следните градови:

Скопје – 337, Велес – 45, Битола – 32, Куманово – 30, Кавадарци – 26, Прилеп – 24, Тетово и Охрид – по 18, Струмица – 17, Кичево – 15, Гостивар – 8, Неготино и Дебар – по 7, Гевгелија, Ресен и Крива Паланка – по 6, Штип и Делчево – по 5, Кочани, Струга и Радовиш – по 3, Пробиштип и Богданци – по 2, Свети Николе, Виница, Кратово, Македоснки Брод, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (631), регистрирани се 102 реинфекции.

Регистриран сe 910 оздравени пациенти од: Скопје – 504, Битола – 43, Куманово, Кавадарци и Велес – по 37, Прилеп – 28, Тетово – 27, Охрид – 21, Струмица и Струга – по 18, Кичево и Гевгелија – по 16, Гостивар – 15, Радовиш – 13, Штип – 12, Свети Николе – 11, Неготино – 10, Ресен – 8, Валандово – 6, Кочани и Берово – по 5, Виница – 4, Крива Паланка и Богданци – по 3, Делчево, Дебар, Кратово и Демир Хисар – по 2, Пробиштип, Крушево, Демир Капија, Пехчево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 6 починати лица: 2 починати лица од Скопје (75г и 91г) и по едно починато лице од Куманово (81г), Кавадарци (70г), Струга (81г) и Прилеп (67г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 4 починати лица од: Скопје (2), Свети Николе (1), и Радовиш (1). Починатите лица се на возраст од 74г. до 92г. Лицата за починати се пријавени во период од 15.02. до 21.02.2022. Од починатите лица, 3 се починати во домашни услови, а едно лице во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 7 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.818 тестови преку: ИЈЗ-383, ЦЈЗ Скопје-96, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-74, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–129, Жан Митрев (Филип Втори)-56, Авицена-82, Биотек-101, Систина-52, лабораторија Лаор-61, Синлаб-15, Ремедика-15, Плодност-20, Генеа-10, Никоб Лаб-264, ВФВ Медикал-36, Ели Медика-18, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.196.

Досега во земјата се направени вкупно 1.880.891 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 295.712, бројот на оздравени пациенти е 281.582, на починати е 8.968 а бројот на активни случаи изнесува 5.162.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 137.120, Активни 2.808
Куманово 16.105, Активни 214
Битола 14.177, Активни 286
Прилеп 13.521, Активни 196
Тетово 13.345, Активни 159
Кавадарци 10.101, Активни 193
Велес 9.403, Активни 230
Гостивар 9.359, Активни 76
Охрид 8.488, Активни 129
Струмица 7.907, Активни 123
Штип 7.884, Активни 48
Кичево 5.383, Активни 101
Кочани 4.929, Активни 50
Струга 4.639, Активни 52
Гевгелија 4.202, Активни 79
Неготино 3.614, Активни 79
Свети Николе 2.619, Активни 16
Ресен 2.578, Активни 58
Радовиш 2.502, Активни 50
Крива Паланка 2.361, Активни 28
Делчево 1.888, Активни 18
Берово 1.709, Активни 9
Дебар 1.619, Активни 37
Валандово 1.525, Активни 18
Виница 1.362, Активни 5
Пробиштип 1.284, Активни 5
Богданци 993, Активни 24
Кратово 928, Активни 14
Крушево 880, Активни 16
Демир Хисар 814, Активни 11
Македонски Брод 690, Активни 13
Демир Капија 548, Активни 9
Македонска Каменица 521, Активни 2
Пехчево 458, Активни 6
Дојран 256, Активни 0

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе