За 24 часа направени се 3.622 тестирања

Уште 10 пациенти ја загубија битката со ковид-19, потврдени 511 нови случаи

Од направени 3.622 тестирања во изминатите 24 часа регистрирани се 511 нови случаи на ковид-19, починаа 10 лица на возраст од 49 до 82 години, а оздравени се 497 пациенти. Бројот на активни случаи денеска е 6.191, информира Министерството за здравство.

Новите 511 случаи на ковид-19 се во Скопје – 247, Куманово – 54, Велес - 29, Кочани – 21, Битола – 20, во Тетово, Прилеп, Кавадарци и Штип по 15, Крива Паланка – 10, Делчево – 9, Гевгелија – 8, Кичево – 7, во Неготино и Свети Николе по 6, Виница – 5, во Охрид и Богданци по 4, во Струмица, Радовиш, Валандово и Кратово по 3, Ресен и Демир Хисар по 2 и во Гостивар, Берово, Пробиштип, Крушево и Македонкса Каменица по 1.

За 24 часа регистрирани сe 497 оздравени пациент и тоа од Скопје – 255, Куманово – 65, од Велес и Штип по 21, Прилеп – 17, Тетово – 14, Струмица – 13, Битола – 12, Охрид – 10, од Кавадарци и Гевгелија по 8, Кичево и Пробиштип по 7, Струга и Кочани по 6, од Радовиш и Македонска Каменица по 5, Крива Паланка и Виница по 3, од Ресен, Кратово, Богданци и Дојран по 2, а од Демир Хисар, Свети Николе и Дебар по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10  починати лица: 4 починати лица од Скопје (82г, 79г, 64г и 51г), 2 починати лица од Куманово (81г и 49г) и по едно починато лице од Битола (71г), Велес (75г), Штип (67г) и Македонска Каменица (69г). Сите се починати во болнички услови.

Направените 3.622 тестови се преку: ИЈЗ-343, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово–63, ЦЈЗ Куманово-73, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–9, Жан Митрев (Филип Втори)-71, Авицена-180, Биотек-242, Систина-84, лабораторија Лаор-224, Синлаб-23, Ремедика-21, Плодност–31, Генеа-7, Никоб лаб-312, ВФВ Медикал-31, Ели Медика-22, Ројал Медика –12, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.693. Досега во земјата се направени вкупно 1.369.624 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 200.412, бројот на оздравени пациенти е 187.149, на починати е 7.072, а бројот на активни случаи изнесува 6.191.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 87.721, Активни 3.177

Куманово 12.158, Активни 433

Тетово 10.964, Активни 105

Прилеп 9.393, Активни 243

Гостивар 7.998, Активни 25

Битола 7.361, Активни 207

Велес 6.720, Активни 316

Кавадарци 6.209, Активни 196

Охрид 6.133, Активни 183

Штип 6.081, Активни 191

Струмица 5.892, Активни 134

Кичево 4.081, Активни 69

Струга 3.836, Активни 40

Кочани 3.514, Активни 166

Гевгелија 2.533, Активни 80

Неготино 2.364, Активни 33

Свети Николе 1.993, Активни 78

Крива Паланка 1.594, Активни 118

Радовиш 1.585, Активни 45

Ресен 1.576, Активни 36

Дебар 1.453, Активни 5

Берово 1.228, Активни 16

Делчево 1.151, Активни 31

Виница 1.083, Активни 35

Пробиштип 995, Активни 54

Валандово 848, Активни 21

Кратово 637, Активни 31

Богданци 582, Активни 25

Крушево 546, Активни 15

Демир Хисар 480, Активни 37

Македонски Брод 476, Активни 2

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 354, Активни 38

Пехчево 319, Активни 3

Дојран 144, Активни 2

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе