Епидемиолошка состојба

Три лица починаа, уште 281 лице се зарази со ковид-19

Во последните 24 часа три лица ја загубија битката за живот со ковид-19, а регистрирани се 285 нови случаи на заразата од направени 2.275 тестови, од кои 48 лица по вторпат се заразиле со вирусот.

Новите случаи на ковид-19 се регистрирани во следните градови:

Скопје – 169, Битола – 24, Кавадарци – 13, Прилеп – 11, Куманово и Охрид – по 8, Кичево – 6, Струмица и Гевгелија – по 5, Тетово – 4, Велес, Гостивар, Кочани, Ресен и Делчево – по 3, Неготино, Виница и Богданци – по 2, Штип, Струга, Радовиш, Берово, Валандово, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 285 оздравени пациенти од: Скопје – 152, Прилеп – 37, Кавадарци – 21, Битола – 16, Куманово – 14, Гевгелија – 7, Ресен – 6, Велес – 5, Кичево и Гостивар – по 4, Тетово и Кочани – по 3, Штип и Берово – по 2, Охрид, Струмица, Неготино, Виница, Богданци, Валандово, Демир Хисар, Кратово и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 3 починати лица: по едно починато лице од Битола (63г), Охрид (85г) и Крива Паланка (76г). Сите се починати во болнички услови. Кај трите лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.275 тестови преку: ИЈЗ-301, ЦЈЗ Скопје-103, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-34, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–200, Жан Митрев (Филип Втори)-47, Авицена-50, Биотек-59, Систина-42, лабораторија Лаор-49, Синлаб-12, Ремедика-13, Плодност-12, Генеа-26, Никоб Лаб-148, ВФВ Медикал-35, Ели Медика Плус-15, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 976.

Досега во земјата се направени вкупно 1.946.588 тестирања, вкупната бројка на ковид - дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 304.326, бројот на оздравени пациенти е 293.171, на починати е 9.191, а бројот на активни случаи изнесува 1.964.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 142.543, Активни 1132
Куманово 16.500, Активни 70
Битола 14.643, Активни 148
Прилеп 13.917, Активни 103
Тетово 13.408, Активни 42
Кавадарци 10.404, Активни 82
Велес 9.640, Активни 26
Гостивар 9.517, Активни 15
Охрид 8.675, Активни 82
Струмица 7.980, Активни 26
Штип 7.958, Активни 19
Кичево 5.535, Активни 40
Кочани 5.029, Активни 20
Струга 4.681, Активни 10
Гевгелија 4.348, Активни 26
Неготино 3.647, Активни 12
Ресен 2.666, Активни 13
Свети Николе 2.611, Активни 2
Радовиш 2.509, Активни 12
Крива Паланка 2.403, Активни 5
Делчево 1.914, Активни 14
Дебар 1.664, Активни 8
Берово 1.637, Активни 2
Валандово 1.472, Активни 5
Виница 1.376, Активни 11
Пробиштип 1.261, Активни 3
Богданци 1.019, Активни 10
Кратово 958, Активни 8
Крушево 916, Активни 6
Демир Хисар 826, Активни 5
Македонски Брод 735, Активни 1
Демир Капија 586, Активни 3
Македонска Каменица 522, Активни 3
Пехчево 484, Активни 0
Дојран 342, Активни 0

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе