Епидемиолошка состојба

Три лица починаа, 521 лице со позитивен тест на ковид-19

Од направени 1.231 тестови, регистрирани се нови 521 случаи на ковид-19, а три лица починаа од компликации од болеста, информира Институтот за јавно здравје. Регистрирани се 120 лица кои по вторпат се заразиле со овој тип на корона вирусот.

Новите случаи на ковид-19 се во следните градов:

Скопје – 201, Битола – 36, Куманово – 28, Охрид – 27, Кавдарци – 23, Велес – 19, Кочани – 17, Штип и Гевгелија – по 13, Прилеп, Тетово и Струмица – по 12, Ресен – 11, Струга и Делчево – по 10, Неготино – 9, Гостивар – 8, Кичево и Радовиш – по 7, Крива Паланка, Берово и Кратово – по 6, Свети Николе и Виница – по 5, Дебар и Богданци – по 4, Валандово, Пробиштип, Демир Хисар и Пехчево – по 2, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (521), регистрирани се 120 реинфекции.

Регистрирани сe 485 оздравени пациенти од: Скопје – 187, Битола – 35, Тетово – 31, Куманово – 27, Кавадарци – 22, Гостивар – 20, Кочани и Прилеп – по 18, Кичево – 17, Велес , Штип и Струмица – по 16, Ресен – 10, Берово – 9, Неготино – 8, Гевгелија – 7, Охрид – 6, Делчево – 4, Демир Хисар – 3, Крива Паланка , Кратово, Богданци и Пробиштип – по 2, Струга ,Радовиш, Виница, Пехчево, Македонски Брод , Демир Капија и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, од Скопје (78г) и Струга(48г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин е регистрирано едно починато лице од Кичево (74г) ,починато во болнички услови. Лицето е пријавено за починато на 5 август.

Направени се 1.231 теста преку: ИЈЗ-187, ЦЈЗ Скопје-82, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-28, ЦЈЗ Куманово-40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–134, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-15, Биотек-27, Систина-28, лабораторија Лаор-6, Синлаб-2, Ремедика-4, Плодност-3, Генеа-16, Никоб Лаб-33, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-5, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-11, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 488.

Досега во земјата се направени вкупно 2.139.217 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 336.560, бројот на оздравени пациенти е 323.536, на починати е 9.429, а бројот на активни случаи изнесува 3.595

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      158.402, Активни   1.462
Куманово    17.887, Активни     151
Битола       17.459, Активни     245
Прилеп      15.201, Активни     143
Тетово       14.323, Активни     109
Кавадарци   11.799, Активни     139
Велес            10.625, Активни     117
Гостивар     10.186, Активни      89
Охрид           10.007, Активни     254
Струмица     8.666, Активни      88
Штип              8.624, Активни      85
Кичево        6.005, Активни      51
Кочани        5.423, Активни      67
Струга         5.117, Активни     87
Гевгелија       4.748, Активни     62
Неготино      4.070, Активни     74
Ресен              2.980, Активни     29
Радовиш      2.788, Активни     60
Свети Николе 2.759, Активни     16
Кр. Паланка     2.589, Активни     26
Делчево       2.097, Активни     59
Берово        1.797, Активни     27
Дебар              1.789, Активни     24
Валандово    1.583, Активни       9
Виница        1.456, Активни     25
Пробиштип    1.295, Активни      4
Богданци       1.079, Активни     17
Кратово        1.083, Активни     21
Крушево       1.008, Активни     21
Демир Хисар     909, Активни      9
М. Брод            783, Активни      8
Демир Капија   622, Активни      7
Мак. Каменица  533, Активни      4
Пехчево          503, Активни      6
Дојран            365, Активни      0

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе