Светско првенство во знаење во средното училиште „Јахја Кемал“

Светско првенство во знаење што поврзува над 20.000 ученици од 50 земји ширум светот со цел да се инспирираат младите луѓе на љубовта кон учењето и постигнување на нови особини и чувства ќе се одржи денеска и утре во приватното средно училиште „Јахја Кемал" во Скопје.

Учениците, како што информираат од училиштето, ќе учествуваат во четири дисциплини: дебата, тимско пишување, ученички предизвик и пламениот пехар на учениците. Учениците истражуваат различни теми поврзани со историјата, науката, литературата, културата и технологијата.

Од училиштето наведуваат дека денеска ќе учествуваат 519 ученици од основните и средните училишта од Скопје, Велес, Тетово, Струмица, Струга, Гостивар и други општини.

Домаќин на последниот дел на локалната рунда од Светското првенство во знаење и доделување награди утре ќе биде Домот на АРМ.

Во натпреварот на знаење, што ќе се одржи на англиски јазик ќе учествуваат 519 пријавени ученици, се наведува во соопштението од училиштето. 

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе