Стоилковиќ до македонските власти: Не глумeте лудило, побарајте дел од вакцините кои Србија веќе ги поседува

Гледам јас, ама гледа и целокупната македонска јавност дека во Србија денеска покрај до сега пристигнатите, Бионтек-Фајзер вакцината, руската Спутник вакцина, од Пекинг пристигна и Синофарм вакцината во сериозни количини, па  наместо да чекате и да барате таму каде нема, ми се чини дека е природно да побарате таму каде што има, апелира пратеникот Иван Стоилковиќ до македонските власти.

Претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија вели дека Македонија требаше само официјално да се обрати до српскиот претседател за да добие помош од Србија во вакцини. Но, тоа не беше сторено, како што и на кумановскиот градоначелник најверојатно некој му забрани да се обрати, па затоа нема ни помош, вели Стоилковиќ и препорача дека не е се изгубено и дека македонските власти само треба официјално да се обратат до српскиот претседател.

„Сега барем поучени од грешките од минатото ви препорачувам да престанете да глумите лудило и да се обратите јавно до српскиот претседател, да не посредувам и да не си играме глув телефон, и да побарате дел од вакцините кои Србија веќе ги поседува да ни ги отстапи за потребите на нашето население. Ќе ви биде одобрена помош во вакцините, знам што зборувам.

Не калкулирајте, постои население, загрижени граѓани, медицински персонал и уште некои категории граѓани, поточно на држава во целина да се почне со процесот на вакцинација, бидејки претпоставувам дека сте свесни што значи историското доцнење на вакцините во однос на непречено одвивање на елементарните функции на државата, општеството и здравјето на граѓаните“, напиша на својот фејсбук-профил Иван Стоилковиќ.

 

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе