Со помош на ЕУ обезбедени 12 респиратори

Во рамки на помошта од Европската Унија обезбедени се 12 респиратори и 5.000 маски, објави попладнево министерот за здравство Венко Филипче.

Тој за емисијата „Топ тема“ изјави дека машините ќе бидат поделени на Клиниката за инфективни болести и за болницата „8 Септември".

Во однос на респираторите што треба да ги набави Владата, Филипче информираше дека набавката е завршена и оти договорите се склучени. 

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе