МВР

Славјанка Петровска: Кривична пријава за Ф.К., лице кое заразил повеќе луѓе

Неодговорните и несовесни поединци, кои, загрозуваат туѓи животи, нема да бидат поштедени и за нив МВР ќе побара казна, притвор, па и затвор, изјави на конференција за медиуми Славјанка Петровска, заменик министерката за внатрешни работи.

Таа изјави дека веќе е поднесена кривична пријава до Основното јавно обвинителство против Ф.К.. Се работи за лице кое влегло во земјава на 8 март, бил информиран за епидемија, потпишал изјава, но не ги почитувал мерките за самоизолација, продолжил да комуницира со семејство, пријатели и соработници и заразил повеќе луѓе. Tој дал лажен исказ дека не патувал надвор од земјата и со непочитување на самоизолацијата заразил повеќе лица и придонел за ширење на епидемијата“, рече Петровска.

„МВР ќе ги истражи и сите сопственици на фирми, кои поседуваат ноќни дозволи за работа. Доколку се утврдат неправилности, сопствениците ќе одговараат кривично пред институциите. Нема да дозволиме неодговорни и несовесни поединци да ги изигруваат институциите, напротив, тие луѓе набрзо ќе го добијат одговорот од истите институции“, изјави Славјанка Петровска.

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе