Министерство за здравство

Се намалува бројот на пациенти во ковид-центрите, во Скопје примени само 6 нови болни

Во ковид-центрите низ државата се лекуваат вкупно 490 пациенти поради компликации од коронавирусот, а од нив 204 се во Скопје и 490 во другите градови. Според последните податоци од Министерството за здравство, утрово имало вкупно 750 празни болнички кревети, од кои 180 во Скопје.

Во скопските ковид-центри во изминатите 24 часа се хоспитализирани 6 нови пациенти поради компликации од коронавирусот и тоа 2 пациенти во ГОБ 8 септември и 6 на Клиниката за инфективни болести. Дома се пуштени 8 оздравени пациенти.

Во ковид-центрите на Интерните клиники се лекуваат 47 пациенти, во ГОБ 8 Септември има вкупно 78 болни, на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби лежат 78  пациенти, а на Клиниката за детски болести има едно дете позитивно на ковид-19.

Во однос на болниците низ државата, најмногу ковид-пациенти има во Куманово-51, а потоа во Штип и во Велес по 33. Во болницата во Битола се хоспитализирани 31 пациент позитивен и суспектен на ковид-19, на инфективното одделение во Тетово има 6 пациенти, во ковид-центарот во Охрид има хоспитализирано 30 пациенти, во Прилеп 22, во ковид центарот во Гостивар 11, а во Струга 16 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 15 пациенти, во Кочани 15, во Кичево 9, Кавадарци 10, а во Гевгелија 4 лица позитивни и суспектни на коронавирусот.

Поради намалениот број на болни, болниците затворија дел од капацитетите наменети за ковид-пациенти.

 

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе