18 градови без активни случаи

Само 4 нови случаи на ковид-19, починати нема

Четири нови случаи на ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа од 2.760 тестирања, а од нив два случаи се од Скопје, а два од Тетово. Регистрирани се 6 оздравени пациенти  и тоа по два во Велес и Кичево и по еден во Битола и Свети Николе. Починати пациенти нема.

Направените 2.760 тестови се преку: ИЈЗ-56, ЦЈЗ Скопје-52, ЦЈЗ Битола-59, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово–11, ЦЈЗ Куманово–27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-3, Институт за микробиологија–22, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-47, Авицена-217, Биотек-127, Систина-52, лабораторија Лаор-269, Синлаб-1, Ремедика-0, Плодност–54, Генеа–9, Никоб лаб-500, ВФВ Медикал-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1232. Досега во земјата се направени вкупно 890.381 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.710, бројката на оздравени пациенти е 150.073, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 151.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 68.678, Активни 67

Куманово 8.882, Активни 10

Прилеп 8.327, Активни 6

Тетово 7.254, Активни 19

Битола 6.309, Активни 5

Велес 5.474, Активни 2

Гостивар 5.181, Активни 1

Кавадарци 5.155, Активни 2

Охрид 5.019, Активни 11

Штип 4.960, Активни 1

Струмица 4.120, Активни 6

Струга 2.981, Активни 0

Кочани 2.792, Активни 0

Кичево 2.598, Активни 13

Гевгелија 2.195, Активни 0

Неготино 2.184, Активни 0

Свети Николе 1.524, Активни 0

Ресен 1.234, Активни 0

Крива Паланка 1.227, Активни 2

Радовиш 1.161, Активни 0

Берово 1.032, Активни 3

Делчево 973, Активни 0

Дебар 942, Активни 1

Виница 886, Активни 0

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 667, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 1

Македонски Брод 359, Активни 0

Пехчево 269, Активни 1

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе