Епидемиолошка состојба

Само 23 ковид - позитивни тестови во последните 24 часа, едно лице почина

Од направени 953 тестови, регистрирани се 23 нови случаи на ковид-19, од кои во Скопје – 19, Прилеп – 2, Гостивар и Свети Николе – по 1. Од вкупниот број на позитивни на вирусот, регистрирана е една реинфекција, соопшти Министерството за здравство. Едно лице на 80 годишна возраст почина во охридската болница.

Регистрирани сe 190 оздравени пациенти од: Скопје – 108, Битола – 23, Кавадарци – 13, Гевгелија – 9, Прилеп – 7, Велес – 6, Куманово – 5, Ресен – 4, Струмица и Кичево – по 3, Тетово, Штип, Кочани и Пробиштип – по 2. Свети Николе – 1

Направени се 953 тестови преку: ИЈЗ-40, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-37, Авицена-23, Биотек-29, Систина-36, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-149, ВФВ Медикал-21, Ели Медика Плус-5, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 611

Досега во земјата се направени вкупно 1.984.493 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.817, бројот на оздравени пациенти е 297.354, на починати е 9.252, а бројот на активни случаи изнесува 1.211

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 144.567, Активни 621
Куманово 16.598, Активни 27
Битола 15.004, Активни 153
Прилеп 14.075, Активни 71
Тетово 13.434, Активни 13
Кавадарци 1.0574, Активни 54
Велес 9.708, Активни 15
Гостивар 9.553, Активни 14
Охрид 8.799, Активни 57
Струмица 8.025, Активни 14
Штип 7.985, Активни 14
Кичево 5.591, Активни 31
Кочани 5.064, Активни 10
Струга 4.704, Активни 7
Гевгелија 4.390, Активни 14
Неготино 3.666, Активни 6
Ресен 2.705, Активни 16
Свети Николе 2.622, Активни 6
Радовиш 2.519, Активни 10
Крива Паланка 2.412, Активни 4
Делчево 1.967, Активни 19
Дебар 1.673, Активни 4
Берово 1.636, Активни 2
Валандово 1.481, Активни 4
Виница 1.385, Активни 6
Пробиштип 1.266, Активни 1
Богданци 1.019, Активни 2
Кратово 961, Активни 1
Крушево 928, Активни 6
Демир Хисар 826, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 1
Демир Капија 591, Активни 5
Македонска Каменица 523, Активни 1
Пехчево 486, Активни 1
Дојран 344, Активни 0

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе