Министерот за здравство за епидемилошката состојба

Сали: Дневните бројки на новозаразени со ковид-19 налагаат мерките да останат

„Сѐ додека секојдневно добиваме бројки од 80 до 90 новоинфицирани случаи постојните ковид - мерки треба да останат, иако 99 отсто од нив се укинати. Состојбата е стабилна, нема некаков аларм за идна состојба", изјави министерот за здравство Беким Сали. Тој апелира до граѓаните да бидат внимателни, како во поглед на местата каде се оди, така и при евентуални симптоми да се оди на преглед, односно тестирање, и секој со позитивен тест да биде изолиран. Во моментов се прави и симулација на евентуален петти ковид-бран, рече Сали.

Министерот за здравство најави дека во тек е планирање на третман на посковид  пациенти.

„Големо значење посветуваме на постковид периодот, се разгледуваат опциите дали ќе биде тоа во еден објект во кој ќе се третираат сите постковид компликации кај пациенти или пак ќе има организација во повеќе клиники. Раната дијагностика на компликациите е половина третман за терапија“, рече Сали.

Mинистерот за здравство одговорите на новинарски прашања ги даде на прес-конференција по промовирањето нов линеарен ацелератор на Клиниката за радиотерапија и онкологија.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе