Од направени 4.633 тестирања

Регистрирани 392 нови случаи на ковид-19, пријавени 20 починати лица

Од направени 4.633 тестирања во последните 24 часа регистрирани се 392 нови случаи на ковид-19, 339 оздравени, а пријавени се 20 починати лица, соопшти Министерството за здравство. Бројот на активни случаи на ковид-19 во државата е 12.240. 

Според податоците од Министерството, новите случаи се во Скопје – 180, Куманово – 32, Кавадарци – 20, Битола – 18, Кочани – 17, во Прилеп и Велес по 16, Кичево – 14, во Тетово, Охрид и Штип по 11, во Гевгелија и Крива Паланка по 7, Кратово – 6, во Радовиш и Валандово по 4, во Ресен и Пробиштип по 3, во Гостивар, Струмица, Делчево и Виница по 2, а во Неготино, Дебар, Берово и Демир Капија по 1.

Регистрираните 339 оздравени пациенти се од Скопје – 195, Тетово – 16, од Велес и Струмица по 14, од Кавадарци и Радовиш по 11, од Кочани и Прилеп по 9, Кичево – 8, Гостивар – 7, од Штип и Свети Николе по 6, од Ресен и Неготино по 5, Битола – 4, од Гевгелија, Берово и Македонски Брод по 3, од Куманово, Валандово и Пробиштип по 2 и од Виница, Дебар, Богданци и Пехчево по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 17 лица на возраст од 46 до 86 години и тоа 8 починати лица од Скопје (98г, 82г, 79г, 79г, 79г, 74г, 69г и 69г), 2 починати лица од Кочани (89г и 82г) и по едно починато лице од  Гостивар (80г), Тетово (46г), Велес (78г), Радовиш (68г), Штип (66г), Битола (86г) и Валандово (85г).

Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од МојТермин, пријавени се уште 3 лица, со датум на смрт во период од 12.09.2021 до 22.09.2021 година. Овие починати лица се: 2 од Скопје и едно починато лице од Гостивар. Починатите се на возраст од 67-93 години, од кои само едно лице е починато во болнички услови, додека останатите 2 лица се починати во домашни услови.

Направените 4.633 тестови се преку: ИЈЗ-286, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-53, ЦЈЗ Тетово–48, ЦЈЗ Куманово-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–26, Жан Митрев (Филип Втори)-134, Авицена-339, Биотек-372, Систина-84, лабораторија Лаор-285, Синлаб-37, Ремедика-14, Плодност–66, Генеа-12, Никоб лаб-620, ВФВ Медикал-79, Ели Медика-119, Ројал Медика –40,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.815. Досега во земјата се направени вкупно 1.274.003 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.551 бројката на оздравени пациенти е 170.734, на починати е 6.577, а бројот на активни случаи изнесува 12.240

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 82.360, Активни 5.689

Куманово 11.230, Активни 967

Тетово 10.792, Активни 945

Прилеп 8.989, Активни 304

Гостивар 7.947, Активни 490

Битола 7.030, Активни 284

Велес 6.130, Активни 312

Охрид 5.891, Активни 502

Кавадарци 5.829, Активни 222

Струмица 5.672, Активни 310

Штип 5.647, Активни 250

Кичево 3.931, Активни 417

Струга 3.773, Активни 364

Кочани 3.195, Активни 139

Гевгелија 2.389, Активни 85

Неготино 2.305, Активни 41

Свети Николе 1.862, Активни 111

Ресен 1.527, Активни 102

Радовиш 1.500, Активни 101

Дебар 1.446, Активни 123

Крива Паланка 1.395, Активни 85

Берово 1.206, Активни 33

Делчево 1.115, Активни 68

Виница 1.020, Активни 52

Пробиштип 907, Активни 46

Валандово 806, Активни 37

Богданци 544, Активни 11

Кратово 549, Активни 57

Крушево 518, Активни 14

Македонски Брод 463, Активни 28

Демир Хисар 431, Активни 19

Демир Капија 409, Активни 7

Пехчево 310, Активни 5

Македонска Каменица 294, Активни 19

Дојран 139, Активни 1

 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе