Регистрирани 325 нови случаи на ковид-19, оздравени се 479 пациенти, починати 7 лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.589 тестирања, а регистрирани се 325 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 151, Тетово – 27,  Кавадарци – 17,  Охрид – 16,  Велес – 14, Куманово – 13, Делчево – 11,  Битола - 9, Струга - 9, Гевгелија – 8, Гостивар – 6, Демир Капија – 6, Штип – 5, Радовиш – 4, Берово – 4, Прилеп – 3, Струмица - 3, Кичево - 3, Неготино - 3, Ресен – 3, Кратово – 2, Крушево – 2, Македонски Брод – 2, Кочани – 1, Свети Николе – 1 , Крива Паланка – 1, Демир Хисар – 1.

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од: Скопје – 358, Охрид - 46, Струга - 13, Струмица – 11, Прилеп - 11, Кавадарци – 9, Куманово – 5, Велес – 5, Гостивар – 4, Битола – 3, Кичево - 2, Ресен - 2, Радовиш - 2, Пробиштип - 2, Крушево – 2, Штип - 1,  Дебар - 1, Демир Капија - 1,  Неготино – 1.
 
Починати се 7 лица, 2 пациенти од Скопје (89 и 79г), двајца од Охрид (80 и 89г) и по еден од Гостивар (62г), Струга (85г) и Пробиштип (70г).
 
Сите 7 пациенти се починати во болнички услови.
 
Направените 2.589 теста се преку: ИЈЗ-420, ЦЈЗ Скопје-56, Авицена-236, Биотек-188, Жан Митрев (Филип Втори)-102, Систина-210, лабораторија Лаор–262, МАНУ-126, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-44, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -2, ГАК-0, Синлаб-67, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-28, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 821, УК Пулмологија со алергологија–2, лаборатории од странство-0.
 
Досега во земјата се направени вкупно 454.608 тестирања на Ковид -19.
 
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.518, бројката на оздравени пациенти е 81.316, на починати е 2.848, а бројот на активни случаи изнесува 8.354. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 40.324, активни 4.449
• Куманово 5.193, активни 365
• Тетово 5.103, активни 315
• Прилеп 4.557, активни 165
• Гостивар 3.620, активни 206
• Штип 3.501, активни 128
• Битола 3.229, активни 170
• Велес 3.097, активни 269
• Охрид 2.814, активни 367
• Кавадарци 2.589, активни 327
• Струмица 2.531, активни 258
• Струга 2.211, активни 156
• Кочани 1.722, активни 74
• Кичево 1.718, активни 129
• Свети Николе 1.079, активни 34
• Гевгелија 994, активни 104
• Неготино 965, активни 85
• Дебар 761, активни 90
• Ресен 738, активни 96
• Крива Паланка 724, активни 45
• Радовиш 707, активни 52
• Делчево 618, активни 177
• Берово 593, активни 43
• Пробиштип 507, активни 38
• Виница 489, активни 32
• Валандово 325, активни 11
• Македонски Брод 246, активни 13
• Демир Хисар 244, активни 7
• Богданци 224, активни 26
• Кратово 224, активни 22
• Крушево 207, активни 26
• Демир Капија 207, активни 39
• Македонска Каменица 190, активни 17
• Пехчево 183, активни 13
• Дојран 84, активни 6
 

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе