Од тестираните позитивни се 14 отсто

Регистрирани 302 нови случаи на ковид-19 и 6 починати

Во изминатите 24 часа направени се 2.182 тестови, а регистрирани се 302 нови случаи на ковид-19 од кои 35 се реинфекции. Оздравени се 315 пациенти, а починаа пет лица на возраст од 79 до 90 години. Дополнително од Мој Термин е пријавено уште едно лице кое починало на 7 март. 

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 158, Прилеп – 22, Велес – 20, Битола – 17, Куманово и Кавадарци по 11, Охрид – 10, Струмица – 9, Ресен – 8, Кочани и Кичево по 5, Штип и Неготино по 4, Гостивар и Радовиш по 3, Тетово, Гевгелија, Виница и Кратово по 2 и во Струга, Крива Паланка, Дебар и Крушево по 1.

Регистрирани сe 315 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 203, Битола – 17, Прилеп и Велес по 14, Куманово – 13, Кавадарци – 9, Гостивар – 7, Кичево – 6, Струмица, Ресен и Тетово по 5, Гевгелија – 4, Штип, Неготино, Крива Паланка и Демир Капија по 2, а од Свети Николе, Валандово, Пробиштип, Демир Хисар и Македонски Брод по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 5 починати лица од: две починати лица од Скопје (79г и 81г) и по едно починато лице од Струмица (72г), Струга (80г) и Битола (90г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Охрид (88г). Починатиот е пријавен на 07.03.2022, а починал во домашни услови. Сите починати лица биле со регистрирани коморбидитети.

Направените 2.182 тестови се преку: ИЈЗ-241, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-45, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-14, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–128, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-63, Биотек-98, Систина-44, лабораторија Лаор-54, Синлаб-16, Ремедика-5, Плодност-15, Генеа-5, Никоб Лаб-183, ВФВ Медикал-31, Ели Медика-19, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–15, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–11, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 945.

Досега во земјата се направени вкупно 1.917.551 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 301.016, бројот на оздравени пациенти е 289.847, на починати е 9.123 а бројот на активни случаи изнесува 2.046.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 140.588, Активни 1.102

Куманово 16.365, Активни 90

Битола 14.426, Активни 122

Прилеп 13.742, Активни 130

Тетово 13.373, Активни 59

Кавадарци 10.248, Активни 73

Велес 9.579, Активни 99

Гостивар 9.481, Активни 29

Охрид 8.568, Активни 50

Штип 7.931, Активни 21

Струмица 7.931, Активни 17

Кичево 5.479, Активни 41

Кочани 4.998, Активни 20

Струга 4.660, Активни 14

Гевгелија 4.296, Активни 23

Неготино 3.629, Активни 17

Ресен 2.635, Активни 39

Свети Николе 2.606, Активни 3

Радовиш 2.490, Активни 15

Крива Паланка 2.389, Активни 12

Делчево 1.900, Активни 0

Дебар 1.655, Активни 15

Берово 1.631, Активни 4

Валандово 1.462, Активни 4

Виница 1.357, Активни 9

Пробиштип 1.258, Активни 2

Богданци 1.008, Активни 5

Кратово 945, Активни 10

Крушево 911, Активни 4

Демир Хисар 818, Активни 9

Македонски Брод 732, Активни 2

Демир Капија 583, Активни 3

Македонска Каменица 521, Активни 2

Пехчево 482, Активни 1

Дојран 339, Активни 0

 

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе