Министерство за здравство

Регистрирани 214 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 2.276 тестирања, а регистрирани се 214 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 94, Куманово – 29, Тетово – 19, Прилеп и Виница – по 7, Охрид – 6, Велес, Кочани, Неготино и Свети Николе – по 5, Штип и Струмица – по 4, Битола, Кавадарци, Струга и Кичево – по 3, Гостивар, Радовиш и Богданци – по 2, Гевгелија, Ресен, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 305 оздравени пациенти од: Скопје – 105, Куманово – 39, Прилеп – 27, Велес – 19, Битола – 17, Тетово – 15, Кочани – 14, Охрид – 13, Кичево – 12, Штип – 9, Струмица – 6, Валандово – 5, Гостивар – 4, Струга, Гевгелија и Свети Николе – по 3, Кавадарци, Крушево и Пехчево – по 2, Берово, Виница, Демир Хисар, Кратово и Дојран – по 1.
 
Пријавени се вкупно 36 починати лица: 11 од Скопје ( 63г, 65г, 65г, 68г, 70г, 71г, 72г, 75г, 76г, 79г и 86г ), 5 лица од Битола (52г, 60г, 66г, 68г и 70г ), 3 лица од Куманово (68г, 79г и 84г) по 2 лица од Тетово (76г и 82г), Велес (58г и 71г), Гостивар (73г и 74г), Кавадарци (70г и 75г), Струмица (64г и 78г) и Гевгелија (60г и 68г), и по едно починато лице од Прилеп (88г), Охрид (87г), Струга (46г), Кочани (82г) и Кичево (68г).
 
Три пациенти се починати во домашни услови, а останатите 33 се починати во болнички услови. Пријавени се 14 пациенти кои се починати во период од 01-17.04.2021.
 
Направени се 2.276 тестови преку: ИЈЗ-262, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби - 0, Судска медицина - 0, лабораторија болница Козле - 0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември - 9, Институт за микробиологија – 73, МАНУ - 64, Жан Митрев (Филип Втори) - 93, Авицена -132, Биотек - 595, Систина - 89, лабораторија Лаор - 467, Синлаб - 43, Ремедика - 28, Плодност – 44, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 343.
 
Досега во земјата се направени вкупно 723.722 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.581, бројката на оздравени пациенти е 133.070, на починати е 4.891, а бројот на активни случаи изнесува 14.620.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 67404, активни 6635
Куманово 8556, активни 1077
Прилеп 8179, активни 658
Тетово 7114, активни 551
Битола 6151, активни 928
Велес 5407, активни 511
Гостивар 5119, активни 350
Кавадарци 5112, активни 362
Штип 4894, активни 364
Охрид 4913, активни 456
Струмица 4011, активни 485
Струга 2943, активни 159
Кочани 2726, активни 229
Кичево 2474, активни 257
Гевгелија 2177, активни 230
Неготино 2158, активни 184
Свети Николе 1493, активни 118
Крива Паланка 1208, активни 60
Ресен 1210, активни 193
Радовиш 1090, активни 101
Берово 1015, активни 50
Делчево 952, активни 84
Дебар 930, активни 36
Виница 824, активни 130
Пробиштип 773, активни 33
Валандово 660, активни 59
Богданци 491, активни 63
Крушево 481, активни 99
Демир Капија 394, активни 24
Демир Хисар 388, активни 67
Кратово 353, активни 9
Македонски Брод 355, активни 18
Пехчево 262, активни 18
Македонска Каменица 232, активни 15
Дојран 132, активни 7.
 

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе