Процентот на позитивни падна на 6,4 отсто

Регистрирани 198 нови случаи на ковид-19, починаа 12 лица

Вкупно 3.108 тестирања се направени во изминатите 24 часа и регистрирани се 198 нови случаи на ковид-19, односно од тестираните позитивни се 6,4 проценти. Регистрирани се 333 оздравени пациенти, а починаа 12 лица на возраст од 37 до 84 години.

Според податоците на Министерството за здравство, новите случаи на ковид-19 се во

Скопје – 76, Куманово – 25, Битола – 11,Прилеп – 10, Тетово – 9, Кичево – 7, во Струга и Радовиш по 6, во Велес, Охрид, Штип и Струмица по 5, Виница – 4, во Неготино, Ресен и Берово по 3, во Гостивар, Кавадарци, Гевгелија, Свети Николе и Македонска Каменица по 2 и во Кочани, Крива Паланка, Пробиштип, Валандово и Кратово по 1.

Регистрираните 333 оздравени пациенти се од Скопје – 139, Охрид – 43, Куманово – 24, Струмица – 20, Струга – 14, Прилеп – 13, Битола – 12, Велес – 10, од Тетово, Кочани и Кичево по 7, од Кавадарци и Штип по 5, од Гевгелија и Неготино по 4, од Гостивар, Виница, Богданци и Македонски Брод по 3, од Свети Николе и Делчево по 2, а од Пробиштип, Валандово и Пехчево по 1.

Пријавени се вкупно 12 починати лица: 6 од Скопје (48г, 62г, 69г, 75г, 78г, 84г), по 2 лица од Гостивар (58г и 70г), и по 1 починато лице од Куманово (68г), Кавадарци (74г), Виница (66г) и Крушево(37г). Од пријавените, сите 12 лица се починати во болнички услови.

Направените 3.108 тестови преку: ИЈЗ-454, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-20, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–71, МАНУ-81, Жан Митрев (Филип Втори)-179, Авицена-246, Биотек-463, Систина-143, лабораторија Лаор-330, Синлаб-71, Ремедика-90, Плодност–61, Генеа–3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 726. Досега во земјата се направени вкупно 738.012 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.891, бројката на оздравени пациенти е 137.664, на починати е 5.079, а бројот на активни случаи изнесува 11.148.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 67.881, активни 5.099

Куманово 8.703, активни 900

Прилеп 8.237, активни 444

Тетово 7.172, активни 447

Битола 6.222, активни 725

Велес 5.444, активни 382

Гостивар 5.146, активни 286

Кавадарци 5.135, активни 221

Охрид 4.959, активни 406

Штип 4.935, активни 251

Струмица 4.073, активни 226

Струга 2.962, активни 140

Кочани 2.755, активни 155

Кичево 2.511, активни 239

Гевгелија 2.185, активни 164

Неготино 2.173, активни 133

Свети Николе 1.511, активни 102

Ресен 1.222, активни 178

Крива Паланка 1.215, активни 47

Радовиш 1.112, активни 90

Берово 1.024, активни 26

Делчево 959, активни 68

Дебар 935, активни 25

Виница 851, активни 116

Пробиштип 779, активни 21

Валандово 664, активни 19

Богданци 494, активни 42

Крушево 489, активни 72

Демир Капија 396, активни 15

Демир Хисар 394, активни 60

Кратово 361, активни 10

Македонски Брод 356, активни 4

Пехчево 265, активни 14

Македонска Каменица 239, активни 17

Дојран 132, активни 4

 

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе