Министерството за здравство

Регистрирани 1.264 нови случаи со ковид-19, 29 починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, соопшти дека во последните 24 часа се направени 3.897 тестирања, а регистрирани се 1.264 нови случаи на ковид-19. Регистрирани се 722 оздравени пациенти.

Од оздравените пациенти од Скопје се 331, Охрид – 59, Кавадарци – 36, Прилеп – 33, Неготино – 25, Битола – 24, Куманово -23, Гостивар и Крива Паланка – по 22, Гевгелија – 20, Струга – 18, Велес – 16, Тетово, Штип, Кочани и Струмица – по 13, Валандово – 7, Кичево, Радовиш, Делчево и Богданци – по 4, Демир Капија и Пробиштип – по 3, Свети Николе, Берово, Ресен и Крушево – по 2, Виница, Демир Хисар, Македонски Брод и Пехчево – по 1.
Новозаразени во Скопје има 585 лица, Прилеп - 60, Битола – 59, Штип – 58, Куманово и Велес по – 56, Кавадарци – 42, Струмица – 36, Тетово и Охрид по – 35, Гостивар – 31, Гевгелија – 28, Кочани – 22, Свети Николе – 21, Неготино – 17, Кичево, Берово и Пробиштип по – 13, Ресен – 11, Радовиш – 9, Валандово и Крушево – по 8, Струга – 7, Демир Капија и Пехчево – по 6, Крива Паланка, Делчево, Виница и Богданци – по 5, Македонски Брод – 3, Кратово и Демир Хисар – по 2, Дебар и Македонска Каменица по - 1. 
Пријавени се вкупно 29 починати лица, на возраст од 38 – 86 година и тоа: 8 пациенти од Скопје, по 3 пациенти од Охрид и Струмица, по 2 пациенти од Куманово, Струга, Велес и Крушево, и по едно починато лице е пријавено од Кавадарци, Прилеп, Битола, Тетово, Кочани, Валандово и Демир Капија. Од пријавените, 28 лица се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.
 
Направени се 3.897 тестови преку: ИЈЗ-829, ЦЈЗ Скопје-75, ЦЈЗ Битола-76, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-12, лабораторија болница Козле-14, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија – 79, Жан Митрев (Филип Втори)-152, Авицена-351, Биотек-463, Систина-260, лабораторија Лаор–138, Синлаб-73, Ремедика-34, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1340.
 
Досега во земјата се направени вкупно 603.679 тестирања на ковид-19.
 
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 123.491, бројката на оздравени пациенти е 103.374, на починати е 3.574, а бројот на активни случаи изнесува 16.543.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови на вкупно заболени и активни случаи:
Скопје 55.184, активни 8.362
Прилеп 6.715, активни 988
Куманово 6.451, активни 664
Тетово 6.106, активни 508
Гостивар 4.342, активни 406
Кавадарци 4.240, активни 677
Велес 4.198, активни 573
Битола 4.113, активни 549
Штип 4.088, активни 353
Охрид 3.932, активни 616
Струмица 3.125, активни 294
Струга 2.600, активни 166
Кочани 2.148, активни 210
Кичево 1.922, активни 123
Неготино 1.826, активни 422
Гевгелија 1.689, активни 334
Свети Николе 1.225, активни 96
Крива Паланка 1.029, активни 101
Ресен 957, активни 143
Радовиш 859, активни 98
Дебар 826, активни 31
Делчево 824, активни 91
Берово 792, активни 107
Пробиштип 658, активни 83
Виница 576, активни 48
Валандово 480, активни 82
Крушево 421, активни 134
Богданци 384, активни 67
Демир Капија 336, активни 77
Кратово 320, активни 27
Демир Хисар 320, активни 48
Македонски Брод 286, активни 32
Пехчево 215, активни 19
Македонска Каменица 198, активни 5
Дојран 106, активни 9.
 

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе