Статистика за 24 часа

Регистриран само еден нов заразен со ковид-19, оздравени се 204 пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.375 тестирања, а регистриран е само 1 нов случај на ковид 19 од Куманово. Ова е прв пат после долго време бројката да биде само еден заразен пациент. 

Регистрирани се 204 оздравени пациент од: Скопје – 77, Куманово - 25, Охрид – 19, Битола – 11, Струмица – 9, Тетово и Кичево – по 7, Прилеп – 6, Гостивар, Штип и Струга – по 5, Велес и Радовиш – по 4, Кочани и Кратово – по 3, Кавадарци, Свети Николе, Ресен, Крива Паланка, Виница и Демир Хисар – по 2, Гевгелија и Македонска Каменица - по 1.

Пријавени се вкупно 3 починати лица: по едно лице од Куманово (55г), Тетово (61г), и Гевгелија (80г).

Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.375 тестови преку: ИЈЗ-193, ЦЈЗ Скопје-26, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–3, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-131, Авицена-114, Биотек-199, Систина-109, лабораторија Лаор-0, Синлаб-8, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-96, ВФВ Медикал-43, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 453.

Досега во земјата се направени вкупно 815.893 тестирања на ковид 19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.418, бројката на оздравени пациенти е 149.496, на починати е 5.458, а бројот на активни случаи изнесува 464.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68.567, Активни 221
Куманово 8.845, Активни 39
Прилеп 8.311, Активни 32
Тетово 7.220, Активни 19
Битола 6.298, Активни 17
Велес 5.469, Активни 2
Гостивар 5.179, Активни 15
Кавадарци 5.153, Активни 2
Охрид 5.008, Активни 19
Штип 4.959, Активни 3
Струмица 4.111, Активни 7
Струга 2.981, Активни 8
Кочани 2.789, Активни 7
Кичево 2.568, Активни 21
Гевгелија 2.194, Активни 3
Неготино 2.184, Активни 4
Свети Николе 1.523, Активни 2
Ресен 1.234, Активни 1
Крива Паланка 1.220, Активни 1
Радовиш 1.160, Активни 11
Берово 1.029, Активни 2
Делчево 972, Активни 4
Дебар 940, Активни 1
Виница 886, Активни 10
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 375, Активни 5
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 2
Дојран 132, Активни 0. 

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе