За 24 часа 168 нови случаи

Расте бројот на новозаразени со ковид-19, позитивни се 15 отсто од тестираните

Во изминатите 24 часа направени се 1.101 тест при што се регистрирани 168 нови случаи на ковид-19, односно позитивни се 15 отсто од тестираните. Од позитивните случаи 28 се реинфекции. Оздравени се 90 пациенти, а починати лица нема, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 91, Битола – 12, Кавадарци, Тетово и Охрид по 10, Велес –  9, Прилеп – 5, Штип и Струмица по 3, Куманово, Гостивар, Струга, Ресен и Крушево по 2 и во Кочани, Неготино, Радовиш, Крива Паланка и Дебар по 1.

Регистрирани сe 90 оздравени пациенти од кои од Скопје – 59, Куманово и Битола по 7, Охрид – 5, Кавадарци и Штип по 3, а од Прилеп, Тетово, Велес, Гостивар, Кичево и Ресен по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направените 1.101 тест се преку: ИЈЗ-184, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-31, ЦЈЗ Прилеп-16, ЦЈЗ Тетово-17, ЦЈЗ Куманово-43, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–103, Жан Митрев (Филип Втори)-27, Авицена-21, Биотек-66, Систина-51, лабораторија Лаор-22, Синлаб-9, Ремедика-9, Плодност-5, Генеа-8, Никоб Лаб-36, ВФВ Медикал-6, Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 377.

Досега во земјата се направени вкупно 2.079.613 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.708, бројот на оздравени пациенти е 303.738, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 648.

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 148.077, Активни 395

Куманово 16.728, Активни 14

Битола 15.781, Активни 34

Прилеп 14.251, Активни 19

Тетово 13.518, Активни 23

Кавадарци 10.735, Активни 28

Велес 9.823, Активни 14

Гостивар 9.624, Активни 9

Охрид 8.994, Активни 42

Штип 8.105, Активни 13

Струмица 8.097, Активни 13

Кичево 5.662, Активни 4

Кочани 5.113, Активни 10

Струга 4.738, Активни 5

Гевгелија 4.427, Активни 1

Неготино 3.709, Активни 9

Ресен 2.760, Активни 5

Свети Николе 2.640, Активни 0

Радовиш 2.533, Активни 2

Крива Паланка 2.420, Активни 1

Делчево 1.987, Активни 1

Берово 1.693, Активни 1

Дебар 1.682, Активни 1

Валандово 1.488, Активни 0

Виница 1.396, Активни 0

Пробиштип 1.268, Активни 0

Богданци 1.023, Активни 1

Кратово 967, Активни 0

Крушево 933, Активни 2

Демир Хисар 836, Активни 0

Македонски Брод 743, Активни 1

Демир Капија 594, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 352, Активни 0

 

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе