Позитивни се 31 отсто од тестираните

Расте бројот на новозаразени од ковид-19, 355 нови случаи, пријавени двајца починати

Од направени 1.129 тестови во изминатите 24 часа регистрирани се нови 355 случаи на ковид-19 од кои 89 се реинфекции. Оздравени се 145 оздравени пациенти, а почина едно лице, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 156, Охрид – 32, Битола – 29, Кавадарци – 28, Куманово – 19, Велес – 18, Прилеп – 10, Тетово – 9, Струмица и Кочани по 6, Гостивар – 5, Штип, Гевгелија, Неготино, Радовиш и Валандово по 4, Струга – 3, Крива Паланка, Делчево, Дебар, Пробиштип, Богданци и Кратово по 2 и во Ресен и Свети Николе по 1.

Регистрирани сe 145 оздравени пациенти и тоа од Скопје – 86, Кавадарци – 12, Куманово – 9, Битола, Прилеп, Гостивар и Штип по 6, Велес – 5, Кичево – 4, Струмица – 2, Тетово, а од Гевгелија и Неготино по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице од Скопје (75г), починат во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин регистрирано е едно починато лице од Струга (78г), починат во домашни услови на ден 30.06.2022.

Направените 1.129 тестови се преку: ИЈЗ-99, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-41, ЦЈЗ Прилеп-14, ЦЈЗ Тетово-32, ЦЈЗ Куманово-31, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–84, Жан Митрев (Филип Втори)-16, Авицена-40, Биотек-57, Систина-34, лабораторија Лаор-11, Синлаб-2, Ремедика-13, Плодност-5, Генеа-7, Никоб Лаб-54, ВФВ Медикал-6, Ели МедикаПлус-2, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 349.

Досега во земјата се направени вкупно 2.087.721 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 315.402, бројот на оздравени пациенти е 304.599, на починати е 9.329, а бројот на активни случаи изнесува 1.474

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      149.027, Активни   783

Куманово    16.825, Активни    77

Битола      15.894, Активни    99

Прилеп      14.304, Активни    45

Тетово      13.564, Активни    50

Кавадарци   10.799, Активни    52

Велес              9.881, Активни     51

Гостивар    9.650, Активни     22

Охрид           9.080, Активни     108

Штип             8.143, Активни     36

Струмица    8.125, Активни     22

Кичево      5.676, Активни     8

Кочани      5.139, Активни     25

Струга      4.749, Активни     14

Гевгелија   4.436, Активни     8

Неготино    3.721, Активни     11

Ресен            2.763, Активни     4

Свети Николе 2.643, Активни     2

Радовиш     2.545, Активни     13

Крива Паланка 2.426, Активни     7

Делчево     1.994, Активни     7

Берово      1.693, Активни     1

Дебар             1.686, Активни     5

Валандово   1.492, Активни     4

Виница      1.399, Активни     1

Пробиштип   1.278, Активни     8

Богданци    1.027, Активни     4

Кратово     971, Активни      2

Крушево     933, Активни      2

Демир Хисар 837, Активни      1

Македонски Брод 744, Активни      1

Демир Капија    595, Активни      1

Македонска Каменица 525, Активни      0

Пехчево     486, Активни      0

Дојран      352, Активни      0

 

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе