Од 6.980 тестови

Растат бројките на заразени, уште 805 случаи на ковид-19, починаа 10 пациенти

Во последните 24 часа се направени 6.980 тестирањa, а регистрирани се 805 нови случаи на ковид-19: Скопје – 240, Гостивар – 138, Тетово – 136, Куманово – 53, Струмица – 50, Кичево – 46, Охрид – 32, Дебар – 18, Битола и Струга – по 15, Велес – 13, Кавадарци – 9, Прилеп и Свети Николе – по 7, Штип – 6, Кочани, Ресен и Радовиш – по 4, Берово и Виница – по 2, Валандово, Демир Хисар, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 77 оздравени пациенти од: Гостивар – 33, Скопје – 21, Дебар – 10, Куманово – 4, Струмица – 3, Кавадарци – 2, Кичево, Битола, Виница и Кочани – по 1.

Пријавени се 10 починати лица: 4 починати лица од Тетово (53г ,72г ,72г и 73г), 2 од Кичево (28г и 53г), и по едно починато лице од Гостивар (44г), Скопје (56г), Дебар (86г) и Куманово (60г). Пациентите се починати во болнички услови.

Направени се 6.980 тестови преку: ИЈЗ-131, ЦЈЗ Скопје-72, ЦЈЗ Битола-142, ЦЈЗ Прилеп-62, ЦЈЗ Тетово–146, ЦЈЗ Куманово–85, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија - 1, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–137, Жан Митрев (Филип Втори)-109, Авицена-440, Биотек-239, Систина-112, лабораторија Лаор-914, Синлаб-29, Ремедика-8, Плодност–82, Генеа - 13, Никоб лаб-1.026, ВФВ Медикал-58, Ели Медика-63, Ројал Медика-55, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.045.

Досега во земјата се направени вкупно 1.062.292 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 162.164 бројката на оздравени пациенти е 150.851, на починати е 5.552, а бројот на активни случаи изнесува 5.761.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 70.798, активни 1894
Куманово 9.302, активни 361
Прилеп 8.382, активни 48
Тетово 8.619, активни 1.207
Битола 6.451, активни 124
Велес 5.534, активни 55
Гостивар 6.057, активни 776
Кавадарци 5.215, активни 53
Охрид 5.171, активни 150
Штип 5.010, активни 42
Струмица 4.381, активни 240
Струга 3.110, активни 127
Кочани 2.842, активни 41
Кичево 2.928, активни 309
Гевгелија 2.200, активни 3
Неготино 2.186, активни 2
Свети Николе 1.546, активни 18
Ресен 1.268, активни 34
Крива Паланка 1.232, активни 5
Радовиш 1.198, активни 33
Берово 1.065, активни 27
Делчево 985, активни 11
Дебар 1.085, активни 120
Виница 908, активни 20
Пробиштип 791, активни 2
Валандово 689, активни 19
Богданци 494, активни 0
Крушево 490, активни 0
Демир Хисар 402, активни 2
Демир Капија 399, активни 3
Кратово 378, активни 1
Македонски Брод 383, активни 23
Пехчево 282, активни 9
Македонска Каменица 250, активни 1
Дојран 133, активни 1. 

Радован Павловски (1935, Ниш, Србија) е водечко име на третатта генерација македонски писатели, која во нашата литература се појави во шеесеттите години на минатото столетие и внесе нов творечки дух со препознатлив национален белег.

повеќе

Во јавните високообразовни институции, научноистражувачката дејност е целосно маргинализирана под неопходниот минимум.

 

повеќе

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе