За 24 часа направени се 3.506 тестирања

Пријавени уште 22 починати од ковид-19, регистрирани 848 нови случаи

Во изминатите 24 часа се направени 3.506 тестови, а регистрирани се 848 нови случаи на ковид-19, од кои 116 се реинфекции. Позитивни се 24 отсто од тестираните. Оздравеле 1.369 пациенти, а починале 11 лица на возраст од 52 до 90 години. Дополнително се пријавени уште 11 лица кои починале во претходен период.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 451, Кавадарци – 50, Битола – 43, Велес – 39, Прилеп – 37, Куманово – 33, Кичево – 30, Тетово – 23, Радовиш – 18, Струга – 15, Гостивар и Неготино – по 13, Гевгелија – 11, Кочани и Ресен по 10, Дебар – 9, Охрид, Крива Паланка и Валандово по 6, Струмица – 5, Штип, Демир Хисар и Македонски Брод по 3, Делчево, Берово и Демир Капија по 2, а во Свети Николе, Богданци, Кратово, Македонцка Каменица и Пехчево по 1.

Регистрирани се 1.369 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 920, Куманово – 49, Велес – 48, Битола – 43, Струмица – 41, Кавадарци – 36, Тетово – 35, Штип – 22, Прилеп и Кичево по 21, Гостивар – 20, Дебар – 17, Неготино – 14, Струга – 13, Кочани и Свети Николе по 10, Охрид – 9, Гевгелија – 8, Ресен – 6, Крива Паланка и Берово по 5, Радовиш – 4, Пехчево – 3, Валандово, Делчево и Демир Капија по 2 и од Македонски Брод , Кратово и Виница по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 11 починати лица: 4 починати лица од Скопје (72г, 78г, 79г и 80г),  3 починати лица од Штип (77г, 84г и 90г) и по едно починато лице од Битола (69г), Куманово (52г), Кочани (70г) и Струга (83г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени уште 11 починати лица од: Скопје (3), Штип (2), Битола (1), Велес (1), Богданци (1), Демир Хисар (1), Крива Паланка(1) и Охрид (1). Починатите лица се на возраст од 64г. до 87г. Лицата за починати се пријавени во период од 10.02. до 19.02.2022 и од нив 5 се починати во домашни услови, а 6 лица во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 21 лице се регистрирани коморбидитети.

Направените 3.506 тестови се преку: ИЈЗ-417, ЦЈЗ Скопје-92, ЦЈЗ Битола-112, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-86, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-117, Авицена-134, Биотек-161, Систина-110, лабораторија Лаор-99, Синлаб-49, Ремедика-19, Плодност-27, Генеа-14, Никоб Лаб-272, ВФВ Медикал-59, Ели Медика-20, Ројал Медика–19, Спектра-ММ-22, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–8, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-36, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.549.

Досега во земјата се направени вкупно 1.874.917 тестирања на коивид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 294.407, бројот на оздравени пациенти е 279.695, на починати е 8.937, а бројот на активни случаи изнесува 5.775.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 136.376, Активни 3 156

Куманово 16.060, Активни 256

Битола 14.100, Активни 301

Прилеп 13.468, Активни 204

Тетово 13.323, Активни 191

Кавадарци 10.053, Активни 223

Гостивар 9.341, Активни 92

Велес 9.333, Активни 247

Охрид 8.460, Активни 128

Штип 7.877, Активни 59

Струмица 7.874, Активни 128

Кичево 5.356, Активни 108

Кочани 4.919, Активни 54

Струга 4.634, Активни 66

Гевгелија 4.177, Активни 89

Неготино 3.599, Активни 94

Свети Николе 2.615, Активни 26

Ресен 2.564, Активни 61

Радовиш 2.491, Активни 64

Крива Паланка 2.356, Активни 31

Делчево 1.881, Активни 13

Берово 1.707, Активни 12

Дебар 1.609, Активни 39

Валандово 1.522, Активни 23

Виница 1.362, Активни 10

Пробиштип 1.282, Активни 5

Богданци 992, Активни 27

Кратово 927, Активни 18

Крушево 875, Активни 12

Демир Хисар 814, Активни 15

Македонски Брод 685, Активни 9

Демир Капија 544, Активни 7

Македонска Каменица 520, Активни 1

Пехчево 457, Активни 6

Дојран 254, Активни 0

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе