Министерство за здравство

Пријавени 21 починат и 674 нови случаи на ковид-19

Од 3.156 направени тестови во изминатите 24 часа регистрирани се 674 нови случаи на ковид-19, а од нив 98 се реинфекции. Оздравени се 978 пациенти, а починале 12 лица на возраст од 55 до 88 години. Дополнително од Мој Термин се пријавени уште 9 лица кои починале во претходен период, а биле на возраст од 48 до 92 години.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 352, Битола – 44, Велес – 33, Прилеп – 31, Кавадарци – 27, Куманово – 22, Гевгелија – 21, Кичево – 17, Струмица – 16, Тетово и Гостивар по 12, Охрид – 11, Неготино – 10, Ресен – 9, Радовиш – 8, Штип – 6, Кочани, Струга, Свети Николе , Валандово и Крушево по 5, Македонски Брод и Демир Капија по 3, Крива Паланка, Делчево, Берово , Дебар и Богданци по 2, а во Кратово и Демир Хисар по 1.

Регистрирани сe 978 оздравени пациенти од кои од: Скопје – 569, Велес – 53, Куманово – 49, Битола – 47, Кавадарци – 39, Прилеп – 33, Тетово – 26, Гостивар, Струмица и Гевгелија по 19, Неготино – 18, Кичево – 17, Радовиш – 12, Дебар – 9, Кочани и Ресен по 8, Штип – 7, Охрид – 5, Кратово – 4, Свети Николе и Крива Паланка по 3, Валандово, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод по 2, Виница и од Демир Капија и Дојран по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 12 починати лица: 5 починати лица од Скопје (55г, 66г, 74г, 74г и 78г),  2 починати лица од Тетово (69г и 78г) и по едно починато лице од Прилеп (88г), Охрид (88г), Струга (75г), Битола (85г) и Кочани (74г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 9 починати лица од: Скопје (2), Крива Паланка (3), Битола (1), Тетово (1), Струга (1), и Пробиштип (1). Починатите лица се на возраст од 48 до 92 години. Лицата за починати се пријавени во период од 31.01. до 20.02.2022, а од нив 5 се починати во домашни, а 4 лица во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 20 лице се регистрирани коморбидитети.

Направените 3.156 тестови се преку: ИЈЗ-417, ЦЈЗ Скопје-56, ЦЈЗ Битола-95, ЦЈЗ Прилеп-58, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-67, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–133, Жан Митрев (Филип Втори)-89, Авицена-83, Биотек-121, Систина-89, лабораторија Лаор-97, Синлаб-19, Ремедика-16, Плодност-36, Генеа-6, Никоб Лаб-233, ВФВ Медикал-48, Ели Медика-24, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-14, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–13, Нова Лаб Дијагностика–12, Рамус-26, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.374.

Досега во земјата се направени вкупно 1.878.073 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 295.082, бројот на оздравени пациенти е 280.675, на починати е 8.958 а бројот на активни случаи изнесува 5.449.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 136.776, Активни 2.971

Куманово 16.075, Активни 222

Битола 14.144, Активни 296

Прилеп 13.497, Активни 201

Тетово 13.327, Активни 168

Кавадарци 10.078, Активни 208

Велес 9.360, Активни 224

Гостивар 9.351, Активни 83

Охрид 8.471, Активни 133

Струмица 7.889, Активни 123

Штип 7.880, Активни 56

Кичево 5.368, Активни 102

Кочани 4.926, Активни 52

Струга 4.637, Активни 69

Гевгелија 4.196, Активни 89

Неготино 3.609, Активни 84

Свети Николе 2.618, Активни 26

Ресен 2.573, Активни 61

Радовиш 2.499, Активни 60

Крива Паланка 2.355, Активни 25

Делчево 1.883, Активни 15

Берово 1.709, Активни 14

Дебар 1.612, Активни 32

Валандово 1.526, Активни 25

Виница 1.361, Активни 8

Пробиштип 1.282, Активни 4

Богданци 991, Активни 25

Кратово 927, Активни 15

Крушево 880, Активни 17

Демир Хисар 814, Активни 13

Македонски Брод 689, Активни 12

Демир Капија 547, Активни 9

Македонска Каменица 520, Активни 1

Пехчево 457, Активни 6

Дојран 255, Активни 0

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе