Бројките на новозаболени како во ноември лани

Повторно над илјада позитивни за 24 часа - 20 лица починаа од ковид-19

Во последните 24 часа Институтот за јавно здравје регистрира 1.031 нов позитивен случај на ковид-19 од 4.373 тестирања. Наспроти таа бројка, само 241 пациент е запишан како оздравен од болеста. Починаа 20 лица на возраст од 50 до 93 години. Од почетокот на епидемијата во Македонија од ковид-19 починале 3.300 луѓе, а вкупниот број на позитивни случаи изнесува 112.107.

Во последните 24 часа се направени 4.373 тестирања, а регистрирани се 1.031 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 492, Прилеп – 64, Кавадарци – 53, Велес – 47, Тетово и Гостивар - по 45, Охрид – 31, Битола – 30, Куманово и Неготино - по 29, Гевгелија – 25, Струмица – 20, Штип – 16, Струга – 13, Берово – 12, Ресен, Радовиш и Крушево - по 9, Кочани – 8, Свети Николе, Пробиштип и Валандово - по 7, Крива Паланка – 6, Демир Хисар – 4, Кратово – 3, Кичево, Богданци и Демир Капија по 2, Дебар, Виница, Македонски Брод, Пехчево и Дојран - по 1.

Регистрирани се 241 оздравен пациент од:
Скопје – 152, Гевгелија – 20, Велес – 15, Куманово – 14, Гостивар – 13, Битола – 9, Штип – 6, Ресен – 4, Валандово – 3, Струмица – 2, Кичево, Радовиш и Свети Николе - по 1.

Пријавени се вкупно 20 починати лица, на возраст од 50 – 93 години и тоа: 9 пациенти од Скопје, 3 лица од Прилеп, Велес и Битола - по 2 починати лица и по едно починато лице од Куманово, Гостивар, Кавадарци и Кочани. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 4.373 тестови преку: ИЈЗ-777, ЦЈЗ Скопје-109, Авицена-403, Биотек-364, Жан Митрев (Филип Втори)-193, Систина-337, лабораторија Лаор–437, Судска медицина-46, ЦЈЗ Битола-91, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Синлаб-158, Ремедика-39, лабораторија болница Козле-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.399, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8-ми Септември-0.

Досега во земјата се направени вкупно 563.394 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид - дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.107, бројката на оздравени пациенти е 97.166, на починати е 3.300, а бројот на активни случаи изнесува 11.641.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 49.491, активни 5.588
Прилеп 6.059, активни 854
Куманово 5.975, активни 432
Тетово 5.768, активни 367
Гостивар 4.051, активни 283
Кавадарци 3.829, активни 649
Штип 3.804, активни 173
Велес 3.738, активни 324
Битола 3.694, активни 292
Охрид 3.554, активни 496
Струмица 2.905, активни 213
Струга 2.513, активни 184
Кочани 1.950, активни 144
Кичево 1.824, активни 52
Неготино 1.582, активни 421
Гевгелија 1.479, активни 307
Свети Николе 1.143, активни 39
Крива Паланка 961, активни 146
Ресен 875, активни 81
Дебар 804, активни 17
Радовиш 779, активни 38
Делчево 763, активни 48
Берово 705, активни 62
Пробиштип 585, активни 42
Виница 538, активни 24
Валандово 406, активни 36
Крушево 372, активни 113
Богданци 332, активни 72
Демир Хисар 300, активни 42
Кратово 300, активни 28
Демир Капија 279, активни 48
Македонски Брод 260, активни 9
Пехчево 194, активни 9
Македонска Каменица 194, активни 2
Дојран 101, активни 6

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе