За 24 часа се направени 1.227 тестирања

Потврдени нови 156 случаи на ковид-19, 6 лица починаа, 27 се оздравени

Во последните 24 часа се направени 1.227 тестирања, а регистрирани се 156 нови случаи на ковид-19 и тоа во Скопје-100, Куманово-11, Дебар-1, Штип-6, Прилеп-1, Тетово-19, Струга-2, Велес-6, Битола-1, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-1, Гевгелија-1, Кочани-3, Кратово-1 и во Свети Николе-1. Според Министерството за здравство, починаа 6 лица, четворица од Скопје и двајца од Тетово, а Институтот за јавно здравје регистрира 27 оздравени пациенти од кои од Скопје-10, Штип-3, Тетово-10, Велес-1, Битола-1 и од Неготино-2.

Фото: Роберт Атанасовски

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починати се 2 лица од Скопје, пациентка на 70 години, хоспитализирана на 16 јуни и пациентка на 76 години, од 10 јуни на клиниката.

На Клиниката за нефрологија почината е пациентка од Скопје на 74 години и на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ почината е пациентка од Скопје, исто така на возраст од 74 години.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Тетово на 66 години, примена во болницата на 14 јуни. Во КБ Тетово почина пациент на возраст од 71 година, хоспитализиран на 16 јуни.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4.820, бројката на оздравени пациенти е 1.863, на починати е 222, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.735. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 2.343, активни 1.593

Куманово 679, активни 230

Дебар 63, активни 11

Штип 260, активни 208

Прилеп 230, активни 17

Тетово 500, активни 304

Струга 149, активни 70

Велес 162, активни 34

Битола 38, активни 9

Охрид 91, активни 72

Кавадарци 9, активни 4

Гостивар 79, активни 53

Гевгелија 9, активни 5 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)

Струмица 10, активни 7

Крива Паланка 10, активни 4

Радовиш 4, активни 0

Крушево 5, активни 2

Кочани 59, активни 26

Пробиштип 11, активни 9

Демир Хисар 1, активни 0

Македонски Брод 3, активни 1

Пехчево 5, активни 2

Берово 2, активни 1

Валандово 5, активни 3

Виница 3, активни 0

Делчево 1, активни 0

Кратово 5, активни 3

Свети Николе 12, активни 10

Кичево 5, активни 2

Ресен 48, активни 47

Неготино 19, активни 8 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.227 теста се преку: ИЈЗ –484, ЦЈЗ Скопје-39, Авицена –105, Биотек –152, Систина со PCR метода –104, МАНУ -151, Жан Митрев (Филип Втори) -180 и Судска медицина-12. Досега во земјата се направени вкупно 49.020 тестирање на ковид -19.

Во рамките на скринингот се направени 31 тестирања во градинки во Штип, нема позитивен резултат на ковид-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 99 пациенти. На кислородна поддршка се 46 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, а вкупно хоспитализирани 126 пациент. На респираторна машина се 7, a со потешка клиничка слика се уште 36 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 30 пациенти, а во болницата во Штип се хоспитализирани 19 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 72 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19.

Легенда под Главна слика

Фото: Роберт Атанасовски

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе