Позитивни се 36 отсто од тестираните

Починати нема, пријавени се 494 нови случаи на ковид-19

Од направени 1.365 тестови во изминатите 24 часа регистрирани се нови 494 случаи на ковид-19, а од нив 105 се реинфекции. Оздравени се 276 пациенти, а нема починати лица. Бројот на активни случаи на ковид-19 денеска е 2.309, а а заразени нема само во три градови во земјава, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 251, Битола и Охрид по 38, Куманово и Велес по 23, Тетово – 19, Прилеп – 17, Кавадарци – 11, Гостивар – 10, Гевгелија – 8, Кочани – 7, Струга – 6, Штип и Крива Паланка по 5, Струмица, Неготино и Радовиш по 4, Ресен, Свети Николе и Кратово по 3, Делчево, Берово, Валандово, Виница и Пробиштип по 2 и во Кичево и Македонски Брод по 1.

Регистрирани сe 276 оздравени пациенти од кои од Скопје – 159, Куманово – 22, Битола -19, Кавадарци – 11, Велес и Струмица по 8, Охрид, Тетово и Гостивар по 7, Штип – 5, Прилеп – 4, Кочани и Радовиш по 3, Кичево, Ресен, Валандово, Демир Хисра и Дојран по 2, а од Гевгелија, Неготино и Кратово по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направените 1.365 тестови се преку: ИЈЗ-235, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-36, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово-28, ЦЈЗ Куманово-31, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–132, Жан Митрев (Филип Втори)-21, Авицена-48, Биотек-59, Систина-41, лабораторија Лаор-11, Синлаб-9, Ремедика-9, Плодност-15, Генеа-7, Никоб Лаб-72, ВФВ Медикал-5, Ели МедикаПлус-4, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 499.

Досега во земјата се направени вкупно 2.094.710 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 317.634, бројот на оздравени пациенти е 305.988, на починати е 9.337, а бројот на активни случаи изнесува 2.309.

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      150253,       Активни   1231

Куманово    16946,        Активни    116

Битола      16041,        Активни    152

Прилеп      14381,        Активни    82

Тетово      13642,         Активни    82

Кавадарци   10874,        Активни    77

Велес               9966,        Активни     87

Гостивар        9695,       Активни     43

Охрид                9162,      Активни     108

Штип                 8196,      Активни     59

Струмица       8171,      Активни     43

Кичево          5693,     Активни     17

Кочани          5169,      Активни     35

Струга           4769,      Активни     20

Гевгелија         4455,       Активни     21

Неготино         3741,       Активни     21

Ресен                 2772,       Активни     10

Свети Николе  2650,         Активни     7

Радовиш       2555,        Активни     19

Крива Паланка 2438,        Активни     16

Делчево        2004,        Активни     12

Берово         1697,         Активни     4

Дебар                1686,        Активни     2

Валандово      1501,        Активни     10

Виница         1401,        Активни     3

Пробиштип     1283,         Активни     9

Богданци        1031,         Активни     6

Кратово            979,       Активни      9

Крушево           933,        Активни      0

Демир Хисар        841,        Активни      2

Македонски Брод 746,       Активни      3

Демир Капија    596,        Активни      1

Мак. Каменица    525,        Активни      0

Пехчево            486,         Активни      0

Дојран              356,        Активни      2

 

 

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе