Дневна ковид - статистика на Министерството за здравство

Починаа уште 24 лица, 364 нови позитивни случаи на коронавирусот

Од направени 2.379 тестови, позитивни на коронавирусот се покажале 364 лица. Битката за живот во болниците ја загубија 24 пациенти поради компликации од болеста на возраст од 40 до 88 години. Седум лица починале во Скопје, шест во Битола, а три во Куманово.

Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 161, Куманово – 36, Битола и Прилеп – по 25, Охрид – 15, Тетово - 13, Штип – 10, Кавадарци, Струмица и Гевгелија – по 9, Велес, Гостивар и Струга - по 8, Кичево и Дебар – по 6, Свети Николе – 4, Виница – 3, Кочани и Неготино – по 2, Крива Паланка, Ресен, Берово, Делчево и Богданци – по 1.

Регистрирани се 689 оздравени пациенти од:
Скопје – 254, Куманово – 61, Битола - 52, Прилеп – 44, Велес и Тетово - по 36, Кавадарци – 32, Штип – 24, Гостивар – 21, Струмица – 17, Кичево – 14, Неготино – 13, Гевгелија, Крива Паланка и Виница – по 10, Кочани – 9, Ресен и Валандово – по 7, Свети Николе, Пробиштип и Берово – по 5, Радовиш и Демир Капија – по 4, Пехчево – 3, Крушево и Кратово – по 2, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 24 починати лица: 7 од Скопје (40г, 52г, 55г, 59г, 64г, 72г и 85г), 6 од Битола (63г, 68г, 70г, 71г, 71г и 85г), 3 од Куманово (73г, 76г и 84г) и по еден пациент е пријавен од Охрид (88г), Кавадарци (82г), Струмица (73г), Струга (69г), Свети Николе (64г), Крива Паланка (74г), Радовиш (75г) и Пробиштип (52г). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 2.379 тестови преку: ИЈЗ - 459, ЦЈЗ Скопје - 44, ЦЈЗ Битола - 84, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби - 0, Судска медицина - 0, лабораторија болница Козле - 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември - 13, Институт за микробиологија – 138, МАНУ - 76, Жан Митрев (Филип Втори) - 115, Авицена - 195, Биотек - 254, Систина - 189, лабораторија Лаор - 361, Синлаб - 31, Ремедика - 36, Плодност – 48, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 336.

Досега во земјата се направени вкупно 691.255 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.094, бројката на оздравени пациенти е 122.810, на починати е 4.443, а бројот на активни случаи изнесува 19.841.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 65.330, активни 8.968
Куманово 8.053, активни 1.253
Прилеп 7.902, активни 980
Тетово 6.903, активни 673
Битола 5.731, активни 1.300
Велес 5.205, активни 744
Гостивар 4.994, активни 471
Кавадарци 4.986, активни 521
Штип 4.741, активни 469
Охрид 4.713, активни 895
Струмица 3.783, активни 573
Струга 2.866, активни 279
Кочани 2.581, активни 317
Кичево 2.344, активни 306
Неготино 2.112, активни 247
Гевгелија 2.117, активни 350
Свети Николе 1.433, активни 154
Крива Паланка 1.179, активни 92
Ресен 1.169, активни 225
Радовиш 1.039, активни 135
Берово 966, активни 73
Делчево 930, активни 101
Дебар 910, активни 69
Пробиштип 754, активни 54
Виница 742, активни 115
Валандово 633, активни 92
Крушево 457, активни 100
Богданци 469, активни 79
Демир Капија 392, активни 39
Демир Хисар 358, активни 57
Кратово 352, активни 24
Македонски Брод 344, активни 33
Пехчево 250, активни 18
Македонска Каменица 224, активни 15
Дојран 132, активни 20

Не треба толку да се грижиме за тоа дали се искачуваме на табелата, туку повеќе треба да внимаваме на тоа дали навистина се справуваме, истражуваме и ги гониме оние кои се занимаваат со корупција.

повеќе

Потребно е да се провери дали имало наредба за следење врз Камчев.

повеќе

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе