Во последното деноноќие

Починаа осум лица, 237 позитивни на коронавирусот

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.525 тестирања, а регистрирани се 237 нови случаи на ковид-19. Починати се осум лица. Вкупната бројка на позитивни случаи на коронавирусот од почетокот на епидемијата во Македонија изнесува 84.024 лица.

Во последните 24 часа се направени 1.525 тестирања, а регистрирани се 237 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-123, Куманово-15, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-8, Тетово-7, Струга-11, Велес-5, Битола-5, Охрид-13, Кавадарци-11, Гевгелија-6, Струмица-5, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Кочани-3, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-2, Виница-1, Свети Николе-1,Кичево-2, Ресен-1, Неготино-6.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 460 оздравени пациенти од: Скопје-219, Куманово-28, Дебар-6 Штип-8, Прилеп-27, Тетово-22, Велес-14, Битола-21, Кавадарци-27, Гостивар-18, Гевгелија-12, Струмица-11, Крива Паланка-4, Радовиш-4, Кочани-9, Демир Хисар-1 Македонски Брод-1, Валандово-5, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-8, Ресен-2 и Неготино-9.

Починати се 8 лица, еден пациент од Скопје (75г), двајца од Куманово (61 и 65г), еден од Штип (71г), еден од Битола (66г), еден од Охрид (79г), еден од Радовиш (75г) и еден пациент од Кочани (67г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 84.024, бројката на оздравени пациенти е 62.929, на починати е 2530, а бројот на активни случаи изнесува 18.565. Од вчерашната статистика се регистрираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 36.302, активни 10.918
• Куманово 4.771, активни 494
• Дебар 641, активни 120
• Штип 3.315, активни 225
• Прилеп 4.256, активни 510
• Тетово 4.785, активни 815
• Струга 2.063, активни 327
• Велес 2.780, активни 463
• Битола 3.052, активни 512
• Охрид 2468, активни 518
• Кавадарци 2.159, активни 511
• Гостивар 3.397, активни 518
• Гевгелија 1.176, активни 276 (77 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 200 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2.321, активни 591
• Крива Паланка 633, активни 120
• Радовиш 625, активни 106
• Крушево 167, активни 74
• Кочани 1.608, активни 202
• Пробиштип 450, активни 40
• Демир Хисар 237, активни 37
• Македонски Брод 220, активни 25
• Пехчево 156, активни 32
• Берово 502, активни 49
• Валандово 314, активни 52
• Виница 448, активни 62
• Делчево 671, активни 206 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 193, активни 15
• Свети Николе 1.044, активни 87
• Кичево 1.578, активни 210
• Ресен 653, активни 142
• Неготино 1.039, активни 308 (162 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.525 теста се преку: ИЈЗ-331, ЦЈЗ Скопје-36, Авицена-165, Биотек-220, МАНУ -135, Жан Митрев (Филип Втори)-114, Систина со PCR метода -282, лабораторија Лаор –112, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-45, Инфективна клиника-0, ГАК-0, Синлаб-27, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -56, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 404.347 тестирања на ковид-19.

 

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе