Најнова ковид статистика

Починаа 20 пациенти, 350 нови позитивни случаи од 2.291 тест

Пријавени се вкупно 20 починати лица од кои 14 од „Жан Митрев клиника“ за пациенти кои починале во периодот од 4 до 30 јануари. Шест лица се починати во текот на вчерашниот ден.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.291 тестирања, а регистрирани се 350 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 180, Кавадарци – 24, Велес – 19, Куманово – 14, Тетово – 14, Гевгелија – 12, Охрид – 8, Гостивар, Струмица и Делчево – по 7, Прилеп, Струга, Кочани, Неготино и Радовиш – по 6, Штип и Демир Капија – по 5, Свети Николе и Крива Паланка – по 3, Битола, Берово и Демир Хисар – по 2, Кичево, Дебар, Ресен, Пробиштип, Виница и Кратово – по 1

Регистрирани се 266 оздравени пациенти од:
Скопје – 152, Кавадарци – 17, Куманово – 12, Велес – 11, Ресен – 8, Неготино и Штип – по 7, Прилеп – 6, Струмица и Кичево – по 5, Тетово и Кочани – по 4, Гевгелија, Битола, Берово и Кратово – по 3, Гостивар, Демир Капија, Дебар, Пробиштип, Виница и Богданци – по 2, Делчево, Крива Паланка, Македонски Брод и Пехчево – по 1

Пријавени се вкупно 20 починати лица од кои 14 од „Жан Митрев клиника“ за пациенти кои починале во периодот од 4 до 30 јануари. Шест лица се починати во текот на вчерашниот ден.

Починати се 12 пациенти од Скопје (59,61,62,62,66,66,68,71,74,75,80,83г), два од Струга (69,76г) и по еден од Виница (63г), Струмица (67г), Кавадарци (35г), Крушево (69г), Пробиштип (73г) и Радовиш (56г).
Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2.291 теста се преку: ИЈЗ-485, ЦЈЗ Скопје-67, Авицена-210, Биотек-220, Жан Митрев (Филип Втори)-115, Систина-187, лабораторија Лаор–101, МАНУ-127, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-24, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-5, ГАК-0, Синлаб-66, Ремедика-17, лабораторија болница Козле-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 632, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-4, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 461.850 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.510, бројката на оздравени пациенти е 82.786, на починати е 2.893, а бројот на активни случаи изнесува 7.831. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 40.817, активни 3.972
• Куманово 5.233, активни 343
• Тетово 5.147, активни 311
• Прилеп 4.581, активни 142
• Гостивар 3.636, активни 196
• Штип 3.513, активни 104
• Битола 3.237, активни 141
• Велес 3.148, активни 282
• Охрид 2.848, активни 397
• Кавадарци 2.671, активни 363
• Струмица 2.547, активни 245
• Струга 2.238, активни 180
• Кочани 1.734, активни 66
• Кичево 1.724, активни 119
• Свети Николе 1.084, активни 36
• Гевгелија 1011, активни 109
• Неготино 976, активни 85
• Дебар 768, активни 90
• Ресен 744, активни 90
• Крива Паланка 731, активни 37
• Радовиш 718, активни 51
• Делчево 642, активни 200
• Берово 597, активни 36
• Пробиштип 508, активни 26
• Виница 493, активни 27
• Валандово 325, активни 9
• Македонски Брод 246, активни 11
• Демир Хисар 247, активни 7
• Кратово 233, активни 24
• Богданци 225, активни 18
• Крушево 212, активни 29
• Демир Капија 219, активни 49
• Македонска Каменица 190, активни 29
• Пехчево 183, активни 9
• Дојран 84, активни 6

 

Да бидеме реални: регионот на многу начини сè уште е претежно (погрешно) разбран и (погрешно) третиран и меѓународно се нарекува „бурето барут на Европа“.

повеќе

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе