Се влошува состојбата со коронавирусот

Пет лица починаа, 672 нови случаи на ковид-19, повторно лош рекорд

Пет лица починаа, по две од Тетово и од Гостивар и едно од Виница, сите во болнички услови. Најмладиот пациент е на возраст од 48 години. Од направени  6.770 тестирања, регистрирани се 672 нови случаи на ковид-19, најголемиот број на новозаразени се во Скопје – 230, Тетово – 115, Гостивар – 101, но зголемување на бројот на позитивни на вирусот се бележи и во други градови. Само во пет општини во моментов нема активни случаи.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа регистрирани се нови случаи на ковид-19 и тоа, во Скопје – 230, Тетово – 115, Гостивар – 101, Куманово – 43, Кичево – 37, Струмица – 36, Охрид – 20, Струга – 13, Битола и Дебар – по 9, Штип – 8, Кавадарци и Кочани – по 7, Велес и Ресен – по 6, Прилеп – 5, Македонски Брод – 4, Радовиш, Виница и Валандово – по 3, Берово и Пехчево – по 2, Свети Николе, Крива Паланка и Делчево – по 1.

Регистрирани сe 35 оздравени пациенти од: Скопје – 12, Гостивар – 9, Битола и Кичево – по 3, Прилеп и Струмица – по 2,Куманово, Штип ,Кочани и Свети Николе – по 1.

Пријавени се 5 починати лица: по 2 починати лица одТетово (48г и 66г) и Гостивар (59г и 85г), по едно починато лице од Виница (62г) Сите починати лица се починати во болнички услови.

Направени се 6.770 тестови преку: ИЈЗ-169, ЦЈЗ Скопје-70, ЦЈЗ Битола-120, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–125, ЦЈЗ Куманово–96, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија - 4, ГОБ 8-ми Септември-6, Институт за микробиологија–117, Жан Митрев (Филип Втори)-108, Авицена-413, Биотек-406, Систина-119, лабораторија Лаор-737, Синлаб-46, Ремедика-9, Плодност–59, Генеа - 7, Никоб лаб-1.289, ВФВ Медикал-62, Ели Медика-42, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.727.

Досега во земјата се направени вкупно 1.046.042 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 160.571 бројката на оздравени пациенти е 150.670, на починати е 5.532, а бројот на активни случаи изнесува 4.369.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 70.316, Активни 1468
Куманово 9.190, Активни 263
Прилеп 8.370, Активни 37
Тетово 8.356, Активни 976
Битола 6.421, Активни 96
Велес 5.512, Активни 35
Гостивар 5.785, Активни 558
Кавадарци 5.202, Активни 44
Охрид 5.116, Активни 95
Штип 4.996, Активни 30
Струмица 4.294, Активни 159
Струга 3.079, Активни 96
Кочани 2.833, Активни 35
Кичево 2.840, Активни 227
Гевгелија 2.199, Активни 2
Неготино 2.185, Активни 1
Свети Николе 1.537, Активни 9
Ресен 1.253, Активни 19
Крива Паланка 1.231, Активни 4
Радовиш 1.187, Активни 23
Берово 1.061, Активни 26
Делчево 980, Активни 6
Дебар 1043, Активни 89
Виница 902, Активни 15
Пробиштип 791, Активни 2
Валандово 688, Активни 18
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 399, Активни 3
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 381, Активни 22
Пехчево 281, Активни 10
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе