Пратка за земјите од иницијативата Б6

Османи: Данска ќе одвои 250 илјади вакцини за Македонија

Данска ќе донира 250 илјади вакцини за земјава во знак на солидарност со државите од Западен Балкан, објави министерот за надворешни работи Бујар Османи на Твитер. Тој вели дека неговиот дански колега Јепе Кофод телефонски го информирал дека Данска ќе испрати еден милион вакцини за сите земји што се дел од новата регионална иницијатива Б6 која вчера ја промовираше Османи од Охрид.

Претходно, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека очекува утре да пристигнат 10.000 дози вакцини кои се донација од Хрватска, а има најава дека во текот на идната недела ќе пристигне исто толкава пратка на руската вакцина Спутник.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе