За 24 часа направени се 6.173 тестирања

Од тестираните 30 отсто се позитивни на ковид-19, починаа 8 лица

Од направените тестирања за ковид-19 во изминатите 24 часа дури 30 проценти се позитивни, односно од направени 6.173 тестови, а регистрирани се 1.865 нови случаи на ковид-19. Од позитивните случаи 207 се реинфекции. Оздравеле 784 пациенти, а починаа 8 лица на возраст од 45 до 86 години.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 871, Битола – 177, Прилеп – 119, Куманово – 86, Охрид – 60, Кавадарци и Велес по 53, Кичево – 46, Штип – 40, Струмица – 38, Тетово – 37, Гевгелија – 28, Гостивар – 27, Неготино – 24, Радовиш – 23, Струга и Ресен по 22, Кочани – 21, Крушево – 20, Валандово – 15, Делчево – 14, Крива Паланка – 12, Свети Николе – 10, Богданци – 9, Пробиштип – 8, Берово – 6, Македонски Брод – 5, Демир Хисар – 4, Виница, Кратово и Демир Капија по 3, Македонска Каменица и Пехчево по 2 и Дебар и Дојран по 1.

Регистрирани сe 784 оздравени пациенти од кои од Скопје – 477, Битола – 52, Прилеп – 40, Кавадарци – 30, Велес – 22, Охрид – 19, Куманово – 18, Гевгелија – 16, Штип, Тетово и Кочани по 14, Струмица – 9, Радовиш – 8, Валандово – 7, Кичево и Ресен – по 6, Неготино – 5, Гостивар, Крива Паланка и Свети Николе по 4, Делчево, Пробиштип и Македонски Брод по 3, а од Струга, Крушево, Богданци, Демир Хисар, Дебар и Дојран по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (81г и 86г) и Битола (65г и 66г) и по едно починато лице од Прилеп (45г), Охрид (69г), Струмица (68г) и Валандово (72г). Сите пријавени починале во болнички услови.

Направените 6.173 тестови се преку: ИЈЗ-454, ЦЈЗ Скопје-88, ЦЈЗ Битола-100, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–34, ЦЈЗ Куманово-110, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-25, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–194, Жан Митрев (Филип Втори)-130, Авицена-322, Биотек-338, Систина-136, лабораторија Лаор-214, Синлаб-67, Ремедика-19, Плодност-108, Генеа-38, Никоб Лаб-681, ВФВ Медикал-75, Ели Медика-16, Ројал Медика–25, Спектра-ММ-45, Рапид Лаб–34, Жан Митрев Струмица–25, Нова Лаб Дијагностика–10, Рамус-25, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.814.

Досега во земјата се направени вкупно 1.686.063 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 239.920, бројот на оздравени пациенти е 217.305, на починати е 8.070, а бројот на активни случаи изнесува 14.545.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 107.541, Активни 8.192

Куманово 13.592, Активни 431

Тетово 11.620, Активни 184

Прилеп 11.631, Активни 800

Битола 10.716, Активни 1383

Гостивар 8.253, Активни 164

Кавадарци 7.865, Активни 393

Велес 7.764, Активни 234

Охрид 7.287, Активни 488

Штип 7.018, Активни 248

Струмица 6.550, Активни 244

Кичево 4.504, Активни 172

Кочани 4.250, Активни 129

Струга 4.060, Активни 121

Гевгелија 3.195, Активни 231

Неготино 2.768, Активни 114

Свети Николе 2.214, Активни 56

Крива Паланка 2.041, Активни 78

Ресен 2.020, Активни 131

Радовиш 1.955, Активни 135

Делчево 1.545, Активни 70

Берово 1.516, Активни 33

Дебар 1.471, Активни 12

Виница 1.207, Активни 28

Пробиштип 1.193, Активни 48

Валандово 1.166, Активни 121

Кратово 805, Активни 16

Богданци 738, Активни 52

Крушево 720, Активни 115

Демир Хисар 679, Активни 36

Македонски Брод 578, Активни 31

Демир Капија 449, Активни 14

Македонска Каменица 444, Активни 16

Пехчево 375, Активни 16

Дојран 190, Активни 9

 

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе