Министерство за здравство

Од понеделник во СЦ „Борис Трајковски“ ќе почне вакцинацијата со Спутник V

Во спортскиот центар „Борис Трајковски“ денеска ќе биде изведена симулација за вакцинација против ковид-19. Околу 4.000 луѓе на ден во просек ќе се вакцинираат вкупно на сите пунктови низ државата, информираат од Министерството за здравство.

На симулацијата ќе присуствува министерот за здравство Венко Филипче.

Предвидено е вакцинацијата со 20.000 руски вакцини Спутник што ги донира Србија да почне во понеделник во спортскиот центар „Борис Трајковски“ на 48 пункта. Планот е дневно да се вакцинираат по 5 илјади лица од МВР, АРМ, медиумски работници, судовите, возачите на автобуси, пожарникарите воспитувачки во градинките и вработените на патарините.

Согласно со планот, ќе се работи во две смени од 8 до 20 часот. 

Критики за тоа дека треба да се слушаат критики од членови, зошто е разрешен Стојко Пауновски, зошто Максим Димитриевски не е член на Централен одбор, беа искажани на последниот конгрес на СДСМ кој се одржа во неделата.

повеќе

Владите ширум светот имаат тенденција да ги следат своите национални интереси, наместо да следат глобално координиран пристап.

повеќе

СКСМ - комора на иднината, САП системите - иднина на македонскиот бизнис.

повеќе