Трендот продолжува

Од направени 2.952 тестирања има 13 нови случаи на ковид-19, починати нема

Од направени 2.952 тестирања во изминатите 24 часа регистрирани се 13 нови случаи на ковид-19 и тоа по 3 од Скопје и Тетово, по 2 од Охрид и Кичево и по еден случај од  Куманово, Прилеп и Струмица. Оздравени се 31 пациент од кои од Скопје – 14, Кичево – 4, Прилеп – 3, од Куманово, Битола и Кочани по 2, а од Тетово, Гостивар, Крива Паланка и Кратово по 1. Починати лица не се регистрирани.

Направените 2.952 тестови се преку: ИЈЗ-97, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-45, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–44, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-13, Институт за микробиологија–2, МАНУ-96, Жан Митрев (Филип Втори)-79, Авицена-291, Биотек-235, Систина-163, лабораторија Лаор-201, Синлаб-28, Ремедика-19, Плодност–64, Генеа–13, Никоб лаб-292, ВФВ Медикал-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.148. Досега во земјата се направени вкупно 859.226 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.640, бројката на оздравени пациенти е 149.908, на починати е 5.477, а бројот на активни случаи изнесува 255.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 68.646, Активни 91

Куманово 8.879, Активни 33

Прилеп 8.327, Активни 22

Тетово 7.244, Активни 25

Битола 6.304, Активни 6

Велес 5.472, Активни 4

Гостивар 5.181, Активни 7

Кавадарци 5.153, Активни 0

Охрид 5.018, Активни 16

Штип 4.960, Активни 1

Струмица 4.118, Активни 6

Струга 2.981, Активни 1

Кочани 2.792, Активни 1

Кичево 2.593, Активни 18

Гевгелија 2.195, Активни 2

Неготино 2.184, Активни 0

Свети Николе 1.523, Активни 0

Ресен 1.234, Активни 0

Крива Паланка 1.226, Активни 5

Радовиш 1.161, Активни 2

Берово 1.029, Активни 0

Делчево 973, Активни 1

Дебар 941, Активни 1

Виница 886, Активни 4

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 1

Демир Хисар 400, Активни 3

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 3

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0

 

 

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе