256 нови случаи од 2.778 тестирања

Од ковид-19 во еден ден починаа 31 пациент, најмладиот има 18 години

Во последните 24 часа се направени 2.778 тестирања, а регистрирани се 256 нови случаи на ковид-19: Скопје – 160, Куманово – 32, Прилеп – 9, Охрид – 8, Кавадарци, Струмица и Струга – по 6, Битола и Ресен – по 5, Крива Паланка – 4, Велес – 3, Тетово, Гостивар и Кичево – по 2, Штип, Свети Николе, Дебар, Радовиш, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 545 оздравени пациенти од: Скопје – 172, Тетово – 171, Гостивар – 50, Кавадарци – 18, Кичево – 16, Прилеп и Битола – по 12, Струмица, Штип и Свети Николе – по 10, Ресен – 8, Крива Паланка – 6, Велес, Радовиш, Делчево и Кратово – по 5, Пробиштип и Македонски Брод – по 4, Неготино и Берово – по 3, Охрид, Струга, Кочани, Гевгелија, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 2, Виница и Валандово – по 1.

Пријавени се 31 починато лице: 9 починати лица од Скопје (86г, 78г, 75г, 71г, 70г, 65г, 59г, 56г и 46г), 6 починати лица од Гостивар (83г, 73г, 71г, 65г, 65г и 60г), по 3 починати лица од Тетово (68г, 67г и 62г), Куманово (84г, 78г и 72г) и Струмица (72г, 68г и 54г), 2 починати лица од Кичево (55г и 49г) и по едно починато лице од Битола (81г), Велес (76г), Гевгелија (18г), Дебар (62г) и Македонски Брод (38г).

Од пријавените 27 се починати во болнички услови и 4 се починати во домашни услови.

Направени се 2.778 тестови преку: ИЈЗ-65, ЦЈЗ Скопје-56, ЦЈЗ Битола-32, ЦЈЗ Прилеп-18, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија - 0 ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-78, Авицена-131, Биотек-140, Систина-80, лабораторија Лаор-0, Синлаб-9, Ремедика-0, Плодност–40, Генеа-0, Никоб лаб-606, ВФВ Медикал-63, Ели Медика-71, Ројал Медика –0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.362.

Досега во земјата се направени вкупно 1.206.597 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 181.875, бројката на оздравени пациенти е 162.060, на починати е 6.184, а бројот на активни случаи изнесува 13.631.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 78.536, Активни 5.919
Тетово 10.606, Активни 1.283
Куманово 10.597, Активни 883
Прилеп 8.768, Активни 269
Гостивар 7.831, Активни 789
Битола 6.828, Активни 274
Велес 5.870, Активни 228
Охрид 5.664, Активни 550
Кавадарци 5.585, Активни 200
Струмица 5.399, Активни 576
Штип 5.394, Активни 220
Кичево 3.758, Активни 522
Струга 3.692, Активни 613
Кочани 3.038, Активни 98
Гевгелија 2.320, Активни 75
Неготино 2.271, Активни 56
Свети Николе 1.755, Активни 130
Ресен 1.451, Активни 112
Дебар 1.422, Активни 219
Радовиш 1.397, Активни 114
Крива Паланка 1.315, Активни 64
Берово 1.156, Активни 47
Делчево 1.087, Активни 79
Виница 977, Активни 40
Пробиштип 869, Активни 48
Валандово 757, Активни 29
Богданци 539, Активни 35
Крушево 516, Активни 20
Кратово 491, Активни 56
Македонски Брод 445, Активни 40
Демир Хисар 418, Активни 11
Демир Капија 402, Активни 1
Пехчево 301, Активни 5
Македонска Каменица 282, Активни 23
Дојран 138, Активни 3. 

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе

Неразрешеноста на случајот („Јавна соба“) дури после речиси две години од неговото откривање ја активира јавноста бидејќи се руши илузијата дека надлежните работат на случајот.

повеќе

На националистичките агенди во регионот им треба релативно мала искра за да се направи многу поголем пламен.

повеќе