За 24 часа направени се 2.440 тестирања

Од ковид-19 починаа уште 17 лица, пријавени се 333 нови случаи

Нови 333 случаи на ковид-19 се регистрирани од направени 2.440 тестирања во изминатите 24 часа, оздравени се 376 пациенти, а починаа 16 лица на возраст од 33 до 86 години. Дополнитечно е пријавено уште едно лице кое починало во претходен период, информира Министерството за здравство. 

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 154, Битола и Прилеп по 23, Кавадарци – 22, Куманово – 16, Охрид – 15, Штип – 9, Струмица – 8, Велес – 7, Тетово – 6, Делчево и Валандово по 5, Крива Паланка, Ресен и Кратово по 4, Кочани, Струга , Гевгелија и Неготино по 3, Радовиш, Пробиштип, Богданци, Демир Хисар и Крушево по 2, а во Гостивар, Кичево, Свети Николе, Виница, Македонска Каменица и Пехчево по 1.

Регистрирани сe 376 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 135, Битола – 34, Прилеп – 31, Кавадарци – 22, Кочани – 18, Велес – 16, Крива Паланка – 14, Куманово, Штип и Берово по 12, Гевгелија – 9, Ресен – 8, Тетово и Струмица по 7, Делчево – 6, Кичево, Кратово и Богданци по 5, Виница и Пробиштип по 4, Охрид, Валандово и Македонска Каменица по 2 и од Свети Николе, Радовиш, Демир Хисар и Крушево по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 16 починати лица: 4 починати лица од Скопје (42г, 54г, 64г и 80г), по 2 починати лица од Битола (33г и 86г), Штип (62г и 78г) и Кочани (55г и 82г) по  едно починато лице од Прилеп (74г), Охрид (86г), Велес (80г), Крива Паланка (77г), Богданци (58г) и Демир Хисар (83г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавено е едно починато лице со датум на смрт од 30.11.2021. Починатото лице е од Кавадарци, на возраст од 63г, невакцинирано и починато во болнички услови.

Направените 2.440 тестови се преку: ИЈЗ-267, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-81, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–6, ЦЈЗ Куманово-53, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–178, Жан Митрев (Филип Втори)-43, Авицена-109, Биотек-91, Систина-64, лабораторија Лаор-69, Синлаб-19, Ремедика-19, Плодност–23, Генеа-7, Никоб лаб-204, ВФВ Медикал-9, Ели Медика-21, Ројал Медика–8, Спектра-ММ-41, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–0,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.000.

Досега во земјата се направени вкупно 1.476.534 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 216.328, бројот на оздравени пациенти е 200.669, на починати е 7.609, а бројот на активни случаи изнесува 8.050.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 94.627, Активни 3.835

Куманово 12.899, Активни 244

Тетово 11.335, Активни 155

Прилеп 10.255, Активни 426

Битола 8.708, Активни 615

Гостивар 8.062, Активни 29

Велес 7.307, Активни 327

Кавадарци 6.991, Активни 307

Штип 6.587, Активни 159

Охрид 6.475, Активни 302

Струмица 6.114, Активни 156

Кичево 4.223, Активни 73

Кочани 4.002, Активни 165

Струга 3.907, Активни 69

Гевгелија 2.797, Активни 119

Неготино 2.563, Активни 58

Свети Николе 2.116, Активни 80

Крива Паланка 1.894, Активни 129

Ресен 1.742, Активни 92

Радовиш 1.727, Активни 67

Дебар 1.456, Активни 2

Берово 1.446, Активни 85

Делчево 1.404, Активни 138

Виница 1.157, Активни 40

Пробиштип 1.118, Активни 26

Валандово 940, Активни 62

Кратово 773, Активни 45

Богданци 646, Активни 32

Демир Хисар 616, Активни 78

Крушево 590, Активни 35

Македонски Брод 495, Активни 12

Демир Капија 424, Активни 7

Македонска Каменица 417, Активни 65

Пехчево 351, Активни 12

Дојран 164, Активни 4

 

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе