Биланс за последните 24 часа

Од 946 тестирања има 105 нови случаи на ковид-19

Од 946 направени тестирања во изминатите 24 часа регистрирани се 105 нови случаи на ковид-19, односно од тестираните позитивни се 11 проценти. Како оздравени се регистрирани 403 пациенти, а пријавени се вкупно 45 починати лица на возраст од 42 до 88 години. Меѓу нив се и 20 пациенти починати во период од 29.03-10.04.2021, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 55, Битола – 15, Тетово – 9, Струмица – 6, во Куманово и Кавадарци по 3, во Велес и Охрид по 2, а во Прилеп, Гостивар, Штип, Кочани, Кичево, Неготино, Ресен, Дебар, Пробиштип и Македонска Каменица по 1.

Регистрираните 403 оздравени пациенти се од Скопје – 162, Куманово – 42, Прилеп – 33, Битола – 30, од Штип и Кочани по 22, Тетово – 18, Велес – 17, Струмица – 12, од Гостивар и Гевгелија по 6, Радовиш – 4, од Кичево, Пробиштип, Свети Николе, Валандово и Кратово по 3, од Ресен, Струга, Берово, Виница и Богданци по 2, а од Кавадарци, Крушево, Пехчево и Дојран по 1.

Пријавени се вкупно 45 починати лица и тоа 14 од Скопје ( 51г, 58г, 65г, 68г, 69г, 70г, 70г, 70г, 73г, 76г, 81г, 81г, 81г и 83г), 5 лица од Прилеп (42г, 61г, 63г, 64г и 76г ), 4 лица од Куманово (71г, 77г, 78г и 88г) по 3 лица од Битола (44г, 68г и 70г), Гостивар (51г, 60г и 75г) и Охрид (62г, 74г и 77г), по 2 лица од Тетово (63г и 71г), Свети Николе (57г и 71г) и Струга (69г и79г) и по едно починато лице од Кочани (82г), Велес (34г), Струмица (80г), Радовиш (93г), Берово (70г), Богданци (72г) и Неготино (83г). Тројца пациенти се починати во домашни услови, додека останатите 42 се починати во болнички услови, а меѓу нив се пријавени 20 пациенти починати во период од 29.03-10.04.2021.

Направените 946 тестови се преку ИЈЗ-72, ЦЈЗ Скопје-21, ЦЈЗ Битола-22, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -0, Судска медицина - 0, лабораторија болница Козле - 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември -5, Институт за микробиологија – 78, МАНУ - 44, Жан Митрев (Филип Втори) - 68, Авицена -147, Биотек - 109, Систина - 153, лабораторија Лаор - 0, Синлаб - 3, Ремедика - 0, Плодност – 33, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 191. Досега во земјата се направени вкупно 724.668 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.685, бројката на оздравени пациенти е 133.473, на починати е 4.936, а бројот на активни случаи изнесува 14.276.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 67.459, активни 6.514

Куманово 8.558, активни 1.033

Прилеп 8.180, активни 621

Тетово 7.123, активни 540

Битола 6.166, активни 910

Велес 5.409, активни 495

Гостивар 5.120, активни 342

Кавадарци 5.115, активни 364

Штип 4.895, активни 343

Охрид 4.915, активни 455

Струмица 4.017, активни 478

Струга 2.943, активни 155

Кочани 2.727, активни 207

Кичево 2.475, активни 255

Гевгелија 2.177, активни 224

Неготино 2.159, активни 184

Свети Николе 1.493, активни 113

Крива Паланка 1.208, активни 60

Ресен 1.211, активни 192

Радовиш 1.090, активни 96

Берово 1.015, активни 47

Делчево 952, активни 84

Дебар 931, активни 37

Виница 824, активни 128

Пробиштип 774, активни 31

Валандово 660, активни 56

Богданци 491, активни 60

Крушево 481, активни 98

Демир Капија 394, активни 24

Демир Хисар 388, активни 67

Кратово 353, активни 6

Македонски Брод 355, активни 18

Пехчево 262, активни 17

Македонска Каменица 233, активни 16

Дојран 132, активни 6

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе