Ковид-19

Oд 4.196 тестирања 112 новозаразени, 2.179 оздравени и 13 починати

Во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19. Регистрирани се 2.179 оздравени, а пријавени се вкупно 13 починати лица, соопшти Министерството за здравство.

Најмногу новозаразени има во Скопје – 30, Куманово – 13, Кичево – 8, Битола – 7, Радовиш – 6, Охрид – 5, Прилеп, Кочани и Македонска Каменица – по 4, Тетово, Велес, Кавадарци, Струмица, Делчево, Пробиштип и Кратово – по 3, Штип и Неготино – по 2, Гостивар, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Виница и Валандово – 1.

Од оздравените 2.179 пациенти во Скопје се 924, Куманово – 189, Битола – 166, Прилеп – 137, Тетово – 97, Охрид – 94, Велес – 76, Кичево – 65, Гостивар – 60, Штип – 55, Кавадарци – 43, Ресен – 41, Гевгелија – 28, Струмица и Струга –по 26, Неготино – 24, Кочани – 23, Делчево – 18, Свети Николе – 17, Виница и Демир Хисар – по 14, Радовиш – 9, Крива Паланка, Богданци и Крушево – по 8, Македонска Каменица и Валандово – по 3, Пробиштип – 2, Демир Капија – по 1.

Во Скопје починаа три лица, на 66,75 и 90 годишна воздраст, по две лица починати се од Битола (85 и 89) и Струга (76 и 85), по едно лице од Куманово (88), Тетово (85), Охрид (66), Гостивар (69), Кавадарци (71) и Кочани (55). Од пријавените, 6 се починати во домашни, а останатите 7 лица во болнички услови.

Направени се 4.196 тестови преку: ИЈЗ-246, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-86, ЦЈЗ Прилеп-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-12, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–69, МАНУ-98, Жан Митрев (Филип Втори)-260, Авицена-351, Биотек-606, Систина-265, лабораторија Лаор-703, Синлаб-158, Ремедика-100, Плодност–74, Генеа–17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.024.

Досега во земјата се направени вкупно 753.923 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.636, бројката на оздравени пациенти е 145.606, на починати е 5.197, а бројот на активни случаи изнесува 3.833.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68.209, активни 1.596

Куманово 8.776, активни 342

Прилеп 8.259, активни 168

Тетово 7.188, активни 135

Битола 6.265, активни 258

Велес 5.462, активни 101

Гостивар 5.155, активни 64

Кавадарци 5.144, активни 51

Охрид 4.980, активни 200

Штип 4.953, активни 84

Струмица 4.096, активни 118

Струга 2.969, активни 77

Кочани 2.774, активни 66

Кичево 2.535, активни 91

Гевгелија 2.190, активни 37

Неготино 2.179, активни 26

Свети Николе 1.518, активни 46

Ресен 1.233, активни 48

Крива Паланка 1.218, активни 14

Радовиш 1.136, активни 59

Берово 1.026, активни 12

Делчево 967, активни 30

Дебар 938, активни 8

Виница 872, активни 77

Пробиштип 789, активни 19

Валандово 665, активни 9

Богданци 493, активни 9

Крушево 488, активни 26

Демир Хисар 396, активни 22

Демир Капија 396, активни 3

Кратово 366, активни 14

Македонски Брод 356, активни 1

Пехчево 266, активни 4

Македонска Каменица 247, активни 18

Дојран 132, активни 0.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе