Министерство за здравство

Од 3.667 тестирања, 19 нови случаи на ковид-19, нема починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа направени се 3.667 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи на ковид-19 – во Скопје – 8, Тетово – 5, Куманово – 2, Гостивар, Кочани, Гевгелија и Дебар – по 1.

Регистрирани сe 9 оздравени пациенти - од Тетово – 5, Скопје –  4. Не се регистрирани починати пациенти.

Во ИЈЗ се направени 93 тестови, ЦЈЗ Скопје-27, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-45, ЦЈЗ Тетово–17, ЦЈЗ Куманово–29, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–10, Жан Митрев (Филип Втори)-89, Авицена-189, Биотек-153, Систина-103, лабораторија Лаор-196, Синлаб-38, Ремедика-11, Плодност–40, Генеа–8, Никоб лаб-730, ВФВ Медикал-13,Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.804.

Досега во земјата се направени вкупно 927.182 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.901, бројката на оздравени пациенти е 150.168, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 246. Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови на вкупно заболени и активни случаи е:

Скопје 68.743, активни 88

Куманово 8.890, активни 13

Прилеп 8.329, активни 4

Тетово 7.330, активни 78

Битола 6.310, активни 4

Велес 5.474, активни 0

Гостивар 5.195, активни 14

Кавадарци 5.155, активни 2

Охрид 5.023, активни 13

Штип 4.962, активни 2

Струмица 4.125, активни 3

Струга 2.985, активни 4

Кочани 2.793, активни 1

Кичево 2.602, активни 13

Гевгелија 2.196, активни 1

Неготино 2.184, активни 0

Свети Николе 1.525, активни 1

Ресен 1.234, активни 0

Крива Паланка 1.227, активни 0

Радовиш 1.162, активни 1

Берово 1.032, активни 1

Делчево 973, активни 0

Дебар 944, активни 3

Виница 886, активни 0

Пробиштип 789, активни 0

Валандово 667, активни 0

Богданци 494, активни 0

Крушево 490, активни 0

Демир Хисар 400, активни 0

Демир Капија 396, активни 0

Кратово 377, активни 0

Македонски Брод 359, активни 0

Пехчево 269, активни 0

Македонска Каменица 249, активни 0

Дојран 132, активни 0.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе