Министерство за здравство

Од 3.477 тестирања регистрирани 554 нови случаи на ковид-19, починаа 8 лица

Во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19, 210 оздравени, а починале 8 лица. Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 258, Кавадарци – 51, Прилеп – 41, Куманово –25, Неготино – 22, Охрид – 18, Тетово – 16, Струга – 13, Гевгелија – 12, Битола – 11, во Велес, Струмица и Крива Паланка по 10, Штип - 8, Кичево -7, во Гостивар и Валандово по 6, во Крушево и Богданци по 5, во Пробиштип и Демир Хисар по 4, Кочани – 3, Делчево – 2 и во Свети Николе, Дебар, Берово, Виница, Кратово, Демир Капија и Пехчево по 1.

Регистрираните 210 оздравени пациенти се од Скопје – 90, Прилеп –25, Кавадарци – 19, Неготино и Тетово – по 8, Куманово и Штип – по 7, од Гостивар и Делчево по 6, Гевгелија – 5, од Битола и Велес по 4, од Струмица, Крушево и Берово по 3, од Кочани, Свети Николе, Виница и Ресен по 2 и од Охрид, Кратово, Пехчево и Дојран по 1.  

Пријавени се вкупно 8 починати лица, од нив по 2 пациенти од Скопје (77г и 70г) и по еден пациент од Прилеп (72г), Кавадарци (73г), Охрид (71г), Ресен (68г)  Валандово (66г) и Дојран (64г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направените 3.477 тестови се преку: ИЈЗ-575, ЦЈЗ Скопје-90, Авицена-358, Биотек-601, Жан Митрев (Филип Втори)-151, Систина-294, Лаор–241, МАНУ-0, Судска медицина-10, ЦЈЗ Битола-80, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-50, Ремедика-15, ИБЗД Козле-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 997, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 516.169 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.762, бројката на оздравени пациенти е 90.895, на починати е 3.119, а бројот на активни случаи изнесува 7.748.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 44.485, активни 3.421

Куманово 5.545, активни 256

Тетово 5.428, активни 272

Прилеп 5.328, активни 604

Гостивар 3.770, активни 138

Штип 3.650, активни 122

Велес 3.426, активни 250

Битола 3.413, активни 168

Кавадарци 3.304, активни 559

Охрид 3.218, активни 403

Струмица 2.696, активни 168

Струга 2.399, активни 172

Кочани 1.817, активни 72

Кичево 1.769, активни 66

Гевгелија 1.199, активни 172

Неготино 1.196, активни 183

Свети Николе 1.106, активни 23

Крива Паланка 822, активни 78

Ресен 805, активни 63

Дебар 792, активни 41

Радовиш 744, активни 26

Делчево 734, активни 184

Берово 641, активни 24

Пробиштип 542, активни 26

Виница 519, активни 23

Валандово 366, активни 30

Крушево 277, активни 67

Кратово 275, активни 36

Демир Хисар 265, активни 15

Богданци 265, активни 39

Македонски Брод 252, активни 7

Демир Капија 241, активни 31

Македонска Каменица 193, активни 3

Пехчево 185, активни 3

Дојран 95, активни 3

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе