Во 14 градови нема активни случаи

Од 2.887 тестирања регистрирани 6 нови случаи на ковид-19, починати нема

Шест нови случаи на ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа од направени 2.887 тестирања. Од нив 3 се во Скопје, а по еден во Tетово, Струмица и Берово. Починати лица нема, а оздравени се 10 пациенти од кои 5 од Скопје, 2 од Куманово и по еден од Велес, Струмица и Кичево.

Направените 2.887 тестови се реку: ИЈЗ-125, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-48, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–15, МАНУ-68, Жан Митрев (Филип Втори)-62, Авицена-211, Биотек-140, Систина-99, лабораторија Лаор-197, Синлаб-22, Ремедика-18, Плодност–44, Генеа–5, Никоб лаб-419, ВФВ Медикал-49, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.247. Досега во земјата се направени вкупно 877.123 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид -дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.682, бројката на оздравени пациенти е 149.977, на починати е 5.484, а бројот на активни случаи изнесува 221.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 68.665, активни 87

Куманово 8.882, активни 22

Прилеп 8.327, активни 18

Тетово 7.249, активни 21

Битола 6.306, активни 8

Велес 5.473, активни 4

Гостивар 5.181, активни 7

Кавадарци 5.154, активни 1

Охрид 5.019, активни 17

Штип 4.961, активни 1

Струмица 4.120, активни 6

Струга 2.981, активни 0

Кочани 2.792, активни 0

Кичево 2.596, активни 14

Гевгелија 2.195, активни 0

Неготино 2.184, активни 0

Свети Николе 1.524, активни 1

Ресен 1.234, активни 0

Крива Паланка 1.227, активни 4

Радовиш 1.161, активни 0

Берово 1.030, активни 1

Делчево 973, активни 0

Дебар 942, активни 1

Виница 886, активни 2

Пробиштип 789, активни 0

Валандово 666, активни 0

Богданци 494, активни 0

Крушево 490, активни 0

Демир Хисар 400, активни 2

Демир Капија 396, активни 0

Кратово 377, активни 3

Македонски Брод 359, активни 1

Пехчево 268, активни 0

Македонска Каменица 249, активни 0

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе