Биланс за последните 24 часа

Од 2.705 тестирања регистрирани 416 нови случаи на ковид-19, починаа седум лица

Во последните 24 часа се регистрирани 416 нови случаи на ковид-19 од направени 2.705 тестирања. Оздравени се 278 пациенти, а починале седуммина, информира Министерството за здравство.

Од новите регистрирани случаи најмногу се во Скопје-186, а потоа во Прилеп-37. Другите се во Кавадарци – 29, Охрид – 23, Велес и Струга – по 16, Тетово – 13, Куманово – 12, Битола – 11, Струмица – 10, Гостивар и Штип по 8, Кочани – 7, Гевгелија, Неготино и Крива Паланка по 5, Радовиш и Делчево по 4, Свети Николе и Берово по 3, Кичево, Ресен и Дојран по 2, Пробиштип, Валандово, Кратово, Богданци и Крушево по 1.

Регистрирани се 278 оздравени пациенти од кои од Скопје – 143, Охрид – 20, Кавадарци – 16, Велес и Тетово по 14, Куманово – 12, Прилеп и Штип по 7, Струга – 6, Битола и Струмица по 5, Кичево – 4, Гостивар, Кочани, Неготино и Пробиштип по 3, Гевгелија, Радовиш, Кратово, Крушево и Демир Капија по 2, Крива Паланка, Свети Николе и Ресен по 1.  

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се 3 пациенти од Скопје (61г, 66г, 86г), двајца пациенти од Струга (53г и 73г) и по еден од Охрид (69г) и Кавадарци (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

Направените 2.705 теста се преку: ИЈЗ-488, ЦЈЗ Скопје-84, Авицена-204, Биотек-589, Жан Митрев (Филип Втори)-159, Систина-214, лабораторија Лаор–146, МАНУ-84, Судска медицина-12, ЦЈЗ Битола-69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-52, Ремедика-23, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 567, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-6, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 479.430 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.152, бројката на оздравени пациенти е 87.122, на починати е 2.966, а бројот на активни случаи изнесува 6.064.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 42.009, активни 2.818

Куманово 5.329, активни 240

Тетово 5.234, активни 210

Прилеп 4.746, активни 230

Гостивар 3.682, активни 122

Штип 3.552, активни 79

Битола 3.304, активни 127

Велес 3.244, активни 218

Охрид 2.995, активни 352

Кавадарци 2.864, активни 379

Струмица 2.608, активни 147

Струга 2.303, активни 159

Кочани 1.767, активни 57

Кичево 1.745, активни 76

Свети Николе 1.097, активни 25

Гевгелија 1.060, активни 100

Неготино 1.017, активни 73

Дебар 777, активни 53

Ресен 769, активни 64

Крива Паланка 755, активни 45

Радовиш 737, активни 49

Делчево 692, активни 205

Берово 617, активни 34

Пробиштип 517, активни 16

Виница 503, активни 26

Валандово 333, активни 10

Демир Хисар 254, активни 11

Македонски Брод 249, активни 10

Кратово 245, активни 21

Богданци 228, активни 6

Крушево 227, активни 37

Демир Капија 226, активни 45

Македонска Каменица 192, активни 4

Пехчево 183, активни 4

Дојран 92, активни 12

 

Критики за тоа дека треба да се слушаат критики од членови, зошто е разрешен Стојко Пауновски, зошто Максим Димитриевски не е член на Централен одбор, беа искажани на последниот конгрес на СДСМ кој се одржа во неделата.

повеќе

Владите ширум светот имаат тенденција да ги следат своите национални интереси, наместо да следат глобално координиран пристап.

повеќе

СКСМ - комора на иднината, САП системите - иднина на македонскиот бизнис.

повеќе