Од направени 3.470 тестирања

Од 18 нови случаи на ковид-19 осум се во Тетово, починати нема

Во последните 24 часа се направени 3.470 тестирања од кои се регистрирани 18 нови случаи на ковид-19 и тоа во Тетово-8, Скопје-4, во Гостивар и Охрид по 2 и во Радовиш и Дебар по 1. Оздравени се осум пациенти, а починати нема.

Направените 3.470 тестови се преку: ИЈЗ-99, ЦЈЗ Скопје-37, ЦЈЗ Битола-31, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-6, Институт за микробиологија–16, Жан Митрев (Филип Втори)-75, Авицена-247, Биотек-193, Систина-60, лабораторија Лаор-148, Синлаб-19, Ремедика-7, Плодност–39, Генеа–4, Никоб лаб-747, ВФВ Медикал-30,Ели Медика-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.633.

Досега во земјата се направени вкупно 923.515 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковиддијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.882, бројката на оздравени пациенти е 150.159, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 236.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 68.737, Активни 86

Куманово 8.888, Активни 11

Прилеп 8.329, Активни 4

Тетово 7.325, Активни 78

Битола 6.310, Активни 4

Велес 5.474, Активни 0

Гостивар 5.194, Активни 13

Кавадарци 5.155, Активни 2

Охрид 5.023, Активни 13

Штип 4.962, Активни 2

Струмица 4.123, Активни 1

Струга 2.985, Активни 4

Кочани 2.792, Активни 0

Кичево 2.602, Активни 13

Гевгелија 2.195, Активни 0

Неготино 2.184, Активни 0

Свети Николе 1.525, Активни 1

Ресен 1.234, Активни 0

Крива Паланка 1.227, Активни 0

Радовиш 1.162, Активни 1

Берово 1.032, Активни 1

Делчево 973, Активни 0

Дебар 943, Активни 2

Виница 886, Активни 0

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 667, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 0

Македонски Брод 359, Активни 0

Пехчево 269, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе